Міжнародна агенція з ядерної енергетики закрила розслідування проти Ірану, яке було відкрите 10 років тому через сумнівну ядерну програму. Тегеран підозрювали у роботі над створенням ядерної бомби.
Як повідомляє "Радіо Свобода", розслідування МАГАТЕ було серйозною перешкодою для виконання угоди між Іраном і шістьма країнами на чолі з США, в рамках якої Захід зобов'язується скасувати економічні санкції в обмін на значне обмеження іранської ядерної програми.
В цей же час, у своїй сьогоднішній резолюції рада директорів МАГАТЕ, попри закриття розслідування проти Тегерану, попередила, що і далі стежитиме за діями іранської сторони, щоб впевнитися, що вона не змінить свою позицію і не почне працювати над створенням ядерної зброї.
Адже два тижні тому МАГАТЕ оприлюднило звіт, в якому йдеться. Що Іран все ж таки розробляв ядерну бомбу принаймні до кінця 2003 року. Також окремі теоретичні розробки і дрібні експерименти тривали до 2009 року. Однак Тегеран так і не вийшов за межі теоретичної роботи.
У жовтні угода щодо ядерної програми Ірану, підписану 14 липня, що набула чинності. Згідно з документом Тегеран йде на цілий ряд поступок в питанні своєї ядерної програми. У відповідь західні країни почнуть поступову скасування економічних санкцій проти Ірану.
У зв'язку з цим президент США Барак Обама також віддав розпорядження підготувати документи для скасування санкцій проти Ірану.
Між тим, Віктор Каспрук у статті для DT.UA Іран: чи можна чекати спокою від давнього ворога?зазначає, що угода не містить достатньо механізмів для того, щоб перешкодити Ірану і далі нести ядерну загрозу.
Важелями впливу є лише санкції, котрі будуть поступово зменшуватись у разі досягнення чергового прогресу або збільшуватись - у разі невиконання домовленостей. Таким чином, схоже, виконання цієї угоди більше залежатиме від доброї волі Тегерану.