Оточення колишнього президента України Віктора Януковича через офшори заплатило в загальній складності не менше двох мільйонів євро за лобістські послуги деяких високопоставлених європейських екс-політиків, випливає з документів слідства в США, які є в розпорядженні Deutsche Welle.
Наголошується, що істотна частина епізодів звинувачення стосується оплаченої через офшори екс-президентом України Віктором Януковичем і його оточенням лобістської діяльності ряду колишніх високопоставлених європейських політиків, об'єднаних у неформальну "Габсбурзьку групу". Очолював таємних лобістів Януковича Альфред Гузенбауер.
У групу також входили екс-прем'єр Італії Романо Проді і, очевидно, екс-президент Польщі Александер Кваснєвський.
Судові документи і переписка, доступні в судовій базі США, частково анонімізовано. Якщо у ідентифікації Гузенбауера та Проді, враховуючи обставини справи і зазначені в документах посади, сумнівів немає, то ймовірна роль Кваснєвського слідству відома лише опосередковано. Зокрема, з того, що в документах йдеться про "представника глави Європарламенту у справі Тимошенко".
Як відомо, у справі Тимошенко посередницька роль була делегована Європарламенту Пету Коксу та Олександру Кваснєвському. Гузенбауер в інтерв'ю австрійському виданню Die Presse підтвердив отримання грошових коштів за участь у конференціях, хоч і стверджує, що менше, ніж зазначено в документах слідства.
"Гроші перераховувалися раз на рік або раз у півроку, якщо я правильно пам'ятаю. Помісячно точно не платили. Ці кошти вказані в моїй податкової декларації", - зазначив екс-канцлер.
Як випливає з обвинувального акта і листування між членами команди Пола Манафорта і членами "Габсбурзької групи", європейські екс-політики виступали на панельних дискусіях в авторитетних експертних центрах в Європі і США з написаними під диктовку радників Януковича промовами, а також оприлюднили в провідних світових друкованих виданнях авторські статті, написані консультантами українського екс-президента або співробітниками українського МЗС. Головні меседжі виступів і статей: підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС має відбутися, незважаючи на ув'язнення лідера опозиції Юлії Тимошенко та інші проблеми з демократією в Україні, інакше Київ опиниться в обіймах Москви.
Для лобіювання інтересів української влади і Партії регіонів у Брюсселі був також створений "Європейський центр сучасної України". Згідно з матеріалами американського слідства, діяльність цього фонду також таємно координувалася Полом Манафортом і оплачувалася через офшори. Згідно із листуванням Манафорта з колегами, гонорари іншим членам "Габсбурзької групи" повинні були складати близько 100 тисяч євро за чотири місяці. Всі кошти надходили через десятки офшорних компаній. Загалом на проплачених авторів і ораторів, за даними американського слідства, було витрачено близько двох мільйонів євро.
Групу найнятих високопоставлених екс-політиків Манафорт представив своїм українським замовникам як "проект Супер-VIP". Крім виступів і статей, найняті лобісти повинні були зустрічатися з діючими чиновниками у Брюсселі та Вашингтоні. Зокрема, до лобистским зусиллям в США відносилося переконувати членів Конгресу в тому, що вибори в Україні були "легітимними", а ув'язнення лідера опозиції Юлії Тимошенко - законне.
Ще чотири мільйони євро, за даними слідства, було витрачено на послуги американських "приватних детективів", які підготували звіт, який повинен був довести світовій громадськості, що ув'язнення Юлії Тимошенко було нібито обґрунтованим і законним.
Ще один мільйон був переведений PR-компанії, яка повинна була популяризувати цей звіт через світові ЗМІ.
Як повідомлялося, 15 червня Окружний суд Вашингтона змінив Манафорту запобіжний захід з домашнього арешту на тримання під вартою після того, як спецпрокурор Роберт Мюллер висунув йому звинувачення в незаконному тиску на свідків. Слідство встановило, що в лютому і квітні 2018 року Манафорт та його український помічник Костянтин Килимник неодноразово зв'язувалися телефоном і в месенджерах зі свідками у справі Манафорта.
Нагадаємо, 30 жовтня минулого року Пол Манафорт здався ФБР. Манафорту та його діловому партнерові Ріку Гейтсу пред'явили звинувачення за 12 пунктами. Зокрема, їх звинувачують у змові проти США, змові з метою відмивання грошей, діях як незареєстрованого іноземного агента, а також наданні неправдивих відомостей в рамках Закону про реєстрацію іноземних агентів (FARA) і неподанні звітів закордонних банківських рахунків. Значна частина звинувачення також пов'язана з діяльністю Манафорта в Україні.
Того ж дня суд відправив Манафорта і Гейтса під домашній арешт з можливістю внесення 10 та 5 мільйонів доларів застави відповідно. Після внесення застави Манафорта звільнили з-під арешту.