UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лукашенко, схоже, дистанціюється від угоди між Прігожиним і Путіним – ISW

При цьому білоруський диктатор не полишає хвалитися, як провів переговори стосовно найманців.

Білоруський диктатор Аляксандр Лукашенка, імовірно, дистанціюється від угоди, яку він організував між Кремлем та засновником ПВК «Вагнер» Євгєнієм Прігожиним після невдалого «походу на Москву», вважають аналітики з Інституту вивчення війни (ISW). Зокрема, відсутність Прігожина в Білорусі вказує на те, що відповідна угода «вагнерівцями» не виконується.

«Президент Білорусі Аляксандр Лукашенка заявив, що засновник групи «Вагнер» Євгєній Прігожин і сили «Вагнера» не перебувають у Білорусі станом на 6 липня. Це вказує на те, що Прігожин, можливо, не виконує угоду, у якій Лукашенка став посередником між Прігожиним і президентом Росії Владіміром Путіним після збройного повстання «Вагнера» 24 червня», – зазначили в ISW.

Читайте також: "Вагнер" повертає з Африки кілька сотень бойовиків – Jeune Aafrique

Зокрема, 6 липня Лукашенка заявив, що зараз «вагнерівці» перебувають у своїх постійних таборах, куди вони відійшли після битви за Бахмут. Водночас Прігожин, за словами білоруського диктатора перебуває у Санкт-Петербурзі або, можливо, навіть прилетів до Москви. 

При цьому Лукашенко спростував повідомлення про те, що Білорусь будує нові тренувальні табори для ПВК «Вагнера», і зазначив, що найманцям пропонували кілька колишніх радянських військових таборів, в тому числі біля Осиповичів Могильовської обл. Однак, диктатор натякнув, що «Вагнер» ще не погодився на розміщення на цих базах і що «Вагнер» «має інше бачення [їхнього] розміщення». Що стосується угоди між Кремлем та Прігожиним, то Лукашенка заперечив, що угода розірвана, і зазначив, що питання переміщення та створення ПВК «Вагнера» наразі «не вирішено».

Читайте також: Росіяни вбивають інших росіян, бо сперечаються як правильно вбивати українців – експерт про бунт Прігожина

Крім того, російські джерела також вказали, що Прігожин перебуває в Росії. Хоча в ISW підкреслили, що наразі не можуть підтвердити місцеперебування ватажка найманців. Російське опозиційне видання писало, що літак Прігожина після вильоту з Московської області вранці 6 липня приземлився в Ростовській області. За день до цього, 5 липня, петербурзьке видання повідомило, що засновник ПВК «Вагнер» особисто забрав декілька одиниць стрілецької зброї, вилучених ФСБ Росії. 

Видання також повідомило, що Пригожин був у Москві на вихідних 1 липня та 2 липня. ISW не помітила жодних візуальних підтверджень у відкритих джерелах того, що персонал «Вагнера» на той час був розміщений у Білорусі. Прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков також заявив, що у Москві не стежать за пересуваннями Прігожина, зазначивши, що Кремль не може і не хоче стежити за ним. Заява Пєскова, як зазначили в ISW, є абсурдною з огляду на те, що Кремль і російські силовики мають можливість затримати Прігожина або обмежити його пересування в Росії. Це особливо абсурдно, якщо «кухар Путіна» справді міг забрати зброю з об’єкта ФСБ.

Читайте також: Про перекидання у Білорусь усіх найманців "Вагнера" говорити зарано — розвідка

Аналітики ISW зазначили, що схоже, Лукашенка дистанціюється від угоди, в якій він нібито був посередником, водночас продовжуючи рекламувати свою здатність бути посередником між Путіним і колишнім лояльним лейтенантом, тим самим все ще підкреслюючи слабкість президента РФ. 

«Лукашенко демонстративно заявив, що «Вагнер» і Пригожин – росіяни, і питання про їх місцеперебування не повинні бути адресовані йому. Лукашенко, схоже, дистанціюється від «Вагнера», і його риторика може свідчити про те, що він покладає відповідальність за виконання угоди на Кремль. Лукашенко також продовжив хвалитися своїми вправними переговорами з Прігожиним після того, як у відповідь на запитання журналіста заявив, що влада Путіна не була ослаблена під час збройного заколоту», – підсумували в Інституті вивчення війни.

Читайте також: NYT: Путін після бунту Прігожина намагається купити лояльність силовиків

За інформацією ZN.UA, в Мінську вже запропонували інтегрувати найманців до збройних сил Білорусі. Але не всіх: білорусам потрібні не зеки, які брали участь у «м’ясних» штурмах, а професійний кістяк ПВК. Про це та інші нюанси білоруського «походу» найманців «Вагнера» читайте у статті Володимира Кравченка «Вагнер» уже в Білорусі: хто в більшій небезпеці?» на ZN.UA.