Білоруський диктатор Аляксандр Лукашенка, імовірно, дистанціюється від угоди, яку він організував між Кремлем та засновником ПВК «Вагнер» Євгєнієм Прігожиним після невдалого «походу на Москву», вважають аналітики з Інституту вивчення війни (ISW). Зокрема, відсутність Прігожина в Білорусі вказує на те, що відповідна угода «вагнерівцями» не виконується.
«Президент Білорусі Аляксандр Лукашенка заявив, що засновник групи «Вагнер» Євгєній Прігожин і сили «Вагнера» не перебувають у Білорусі станом на 6 липня. Це вказує на те, що Прігожин, можливо, не виконує угоду, у якій Лукашенка став посередником між Прігожиним і президентом Росії Владіміром Путіним після збройного повстання «Вагнера» 24 червня», – зазначили в ISW.
Зокрема, 6 липня Лукашенка заявив, що зараз «вагнерівці» перебувають у своїх постійних таборах, куди вони відійшли після битви за Бахмут. Водночас Прігожин, за словами білоруського диктатора перебуває у Санкт-Петербурзі або, можливо, навіть прилетів до Москви.
При цьому Лукашенко спростував повідомлення про те, що Білорусь будує нові тренувальні табори для ПВК «Вагнера», і зазначив, що найманцям пропонували кілька колишніх радянських військових таборів, в тому числі біля Осиповичів Могильовської обл. Однак, диктатор натякнув, що «Вагнер» ще не погодився на розміщення на цих базах і що «Вагнер» «має інше бачення [їхнього] розміщення». Що стосується угоди між Кремлем та Прігожиним, то Лукашенка заперечив, що угода розірвана, і зазначив, що питання переміщення та створення ПВК «Вагнера» наразі «не вирішено».
Крім того, російські джерела також вказали, що Прігожин перебуває в Росії. Хоча в ISW підкреслили, що наразі не можуть підтвердити місцеперебування ватажка найманців. Російське опозиційне видання писало, що літак Прігожина після вильоту з Московської області вранці 6 липня приземлився в Ростовській області. За день до цього, 5 липня, петербурзьке видання повідомило, що засновник ПВК «Вагнер» особисто забрав декілька одиниць стрілецької зброї, вилучених ФСБ Росії.
Видання також повідомило, що Пригожин був у Москві на вихідних 1 липня та 2 липня. ISW не помітила жодних візуальних підтверджень у відкритих джерелах того, що персонал «Вагнера» на той час був розміщений у Білорусі. Прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков також заявив, що у Москві не стежать за пересуваннями Прігожина, зазначивши, що Кремль не може і не хоче стежити за ним. Заява Пєскова, як зазначили в ISW, є абсурдною з огляду на те, що Кремль і російські силовики мають можливість затримати Прігожина або обмежити його пересування в Росії. Це особливо абсурдно, якщо «кухар Путіна» справді міг забрати зброю з об’єкта ФСБ.
Аналітики ISW зазначили, що схоже, Лукашенка дистанціюється від угоди, в якій він нібито був посередником, водночас продовжуючи рекламувати свою здатність бути посередником між Путіним і колишнім лояльним лейтенантом, тим самим все ще підкреслюючи слабкість президента РФ.
«Лукашенко демонстративно заявив, що «Вагнер» і Пригожин – росіяни, і питання про їх місцеперебування не повинні бути адресовані йому. Лукашенко, схоже, дистанціюється від «Вагнера», і його риторика може свідчити про те, що він покладає відповідальність за виконання угоди на Кремль. Лукашенко також продовжив хвалитися своїми вправними переговорами з Прігожиним після того, як у відповідь на запитання журналіста заявив, що влада Путіна не була ослаблена під час збройного заколоту», – підсумували в Інституті вивчення війни.
За інформацією ZN.UA, в Мінську вже запропонували інтегрувати найманців до збройних сил Білорусі. Але не всіх: білорусам потрібні не зеки, які брали участь у «м’ясних» штурмах, а професійний кістяк ПВК. Про це та інші нюанси білоруського «походу» найманців «Вагнера» читайте у статті Володимира Кравченка «Вагнер» уже в Білорусі: хто в більшій небезпеці?» на ZN.UA.