UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лукашенко шукає методи тиску на ЄС — EUobserver

Режим використовує мігрантів для контратаки на санкції.

Литва стала новим «східним фронтом» для нелегальної міграції після того, як Білорусь почала використовувати людей як «зброю» у ​​ зіткненні з ЄС, пише EUobserver.

Кількість мігрантів, які прибувають до Литви, зросла у вісім разів за першу половину цього року. Всього за 2021 рік було зафіксовано 600 випадків нелегальної міграції, 412 випадків лише у червні. Для порівняння, у 2020 році їх було 74, а в 2019 році - 37.

Більшість мігрантів були вихідцями з Іраку, але також зростала кількість людей із Сирії, Гамбії, Гвінеї та Індії. Рейси прибували з Багдада та Стамбула, зазначають чиновники у Литві, припускаючи, що це організована кампанія.

У Литві підрахували, що в період з 1 по 19 червня було здійснено 9 рейсів з Багдада до Мінська та 63 рейси зі Стамбула (вдвічі більше, ніж минулого року).

Події відбуваються після запровадження ЄС санкцій проти білоруського диктатора Олександра Лукашенка, включаючи заборону польотів у травні, коли Лукашенко захопив пасажирський лайнер, щоб затримати опозиційного активіста.

І ситуація, швидше за все, погіршуватиметься після того, як у червні Лукашенко пригрозив припинити співпрацю з питань міграції та організованої злочинності у відповідь на нові економічні санкції ЄС.

Литва має 678 км сухопутного кордону з Білоруссю, і лише 38 відсотків території кордону оснащені ефективною технологією моніторингу.

«Можливості для розміщення мігрантів дуже обмежені. Емоції та напруга зростають, трапляються неприємні інциденти», - йдеться у заяві Литви.

«Тиск, який використовується проти Литви, якщо проблему не вирішити своєчасно, може бути використаний і проти Естонії, Латвії та Польщі, що робить східний кордон ЄС ще більш вразливим», - сказано в повідомленні.

Кількість нелегальних мігрантів у Польщі також зростає. Цей крок Лукашенка нагадує про схожу тактику тиску на ЄС з боку Марокко в іспанському ексклаві Сеута та Туреччини в Греції. Агентство ЄС з контролю за безпекою кордонів Frontex збирається направити до Литви 30 додаткових офіцерів для допомоги, а Європейське агентство з питань надання притулку (EASO) також направляє місію.

EASO заявляє, що в 2020 році кількість заяв про отримання притулку у ЄС найнижча з 2013 року - лише 485 тисяч проти 716 тисяч у 2019 році. Але це було пов'язано здебільшого з пандемією. Згідно з очікуваннями, ця кількість скоро зросте.

Тим часом держави ЄС погодились модернізувати EASO, перейменувавши його в Агентство Європейського Союзу з питань притулку та створивши «обов'язковий резервний фонд з 500 експертів країн-членів, який буде доступний у разі непропорційного тиску».

«Цей крок зробить агентство більш оперативним у майбутньому», - зазначила його директор Ніна Грегорі.

Оновлення EASO було одним з рідкісних компромісів, який 27 країн змогли досягти у суперечливому питанні міграції, резюмує видання.

Читайте також: Лукашенко назвав ЄС "мерзотниками" через введені санкції

Нелегальна міграція  з Білорусі  спонукала литовську владу розпочати будівництво табору для біженців на 350 осіб в Центрі реєстрації іноземців у місті Пабраде. Прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте заявила, що потоки нелегальних мігрантів з території сусідньої країни досягли історичного максимуму.

Білоруси масово тікають від репресій і свавілля диктатора Алєксандра Лукашенка, який продовжує  вести жорстку авторитарну політику та своїми діями ізолює Білорусь від розвинених країн і тісніше пов’язує її з РФ. Водночас сам Лукашенко погрожує «наповнити Європу нелегалами і наркотиками».

Протести в Білорусі тривають майже рік, противники режиму закликають Лукашенка піти, та прагнуть провести нові вибори. ЄС запровадив проти режиму білоруського диктатора санкції, під них потрапили сім організацій і 88 фізичних осіб, зокрема сам Лукашенко.