UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лукашенко будує резиденцію «для пенсії» у Сочі

Це буде його дев'ятнадцята резиденція.

Пов'язана із самопроголошеним президентом Білорусі Аляксандром Лукашенком компанія будує для нього величезну резиденцію з готелем та ресторанним комплексом в одному з найдорожчих курортних селищ Росії Красная Поляна біля Сочі, заявляють журналісти Belsat та об'єднання колишніх білоруських силовиків BELPOL у спільному розслідуванні.

Журналісти зазначають, що хоча офіційно у Лукашенка одна резиденція – так званий Палац незалежності, проте відомо про ще щонайменше 18, і будівництво дев'ятнадцятої в Росії.

Ділянка у Красній Поляні, на якій будують маєток, орієнтовно з 2009/2013 до 2022 року перебувала у власності Республіки Білорусь – її придбали в обмін на білоруські землі, віддані Росії згідно з ратифікацією від 28 травня 2009 року. Йдеться про ділянку у Мінську. Тоді обидві сторони отримали по 932 сотки.

20 лютого 2022 року ділянку раптово продали через секретне «для службового користування» розпорядження Лукашенка. При цьому продали за заниженою ціною, за 34,8% від її мінімальної вартості та в 20 разів дешевше за ринкову. Купила його зареєстрована в Росії компанія «Комплекс Інвест», яка пов'язана з Віктором Шейманом, найближчим соратником Лукашенка, який був керуючим справами президента РБ.

BELPOL заявляють, що зараз на території будують чергову резиденцію Лукашенка. Про це свідчать проектні документи групи компаній «Краснодаргражданпроект», яка працює на ділянці.

На ділянці планують збудувати 12 об'єктів, загальною площею 7374 кв. м. Третину цієї площі займе головна будівля.

Згідно з проектом, у будівлю тільки на першому поверсі буде вбиральня, банкетний зал, кухня для холодних та кухня для гарячих страв, їдальня, вітальня, ванна, кінотеатр, охорона та робочий кабінет. Останній дуже великих розмірів і призначений для однієї особи.

Також у будівлі розташують басейн, лазню, фітнес-зал, службову кімнату охорони, пральню, серверну та навіть лижі матимуть власну кімнату.

Також біля головної будівлі запроектовано три VIP-котеджі – по 730 кв. м кожний. Є на карті ділянки та готель лише на чотири номери площею 348 кв. м.

На території знаходиться також ресторанний комплекс, більший за готель. Спортивна інфраструктура, пункт пропуску, гараж та будівля охорони.

Читайте також: Кадиров таки смертельно хворий. У Кремлі вже знайшли йому заміну – ЗМІ

У BELPOL припускають, що ділянку вивели з державної власності Білорусі, щоби менше людей цікавилися самим процесом будівництва.

У технічному відділі «Краснодаргражданпроект», куди журналісти зателефонували від імені адміністрації краю, заявили, що об'єкт ще в будівництві та в експлуатацію не введений. При цьому компанії попросили сказати, звідки адміністрації відомо про проект, оскільки «його не афішували».

Білоруський бізнесмен Олександр Книрович, якого журналісти попросили оцінити проект, припустив, що разом із землею він коштує близько 150 млн. доларів США. Вже зараз на ділянці у Красній Поляні не менше $17 млн вкладено у будівельні роботи.

«Це коштувало б до $50 млн, якби господар палацу захотів так, як у Палаці незалежності, де висить італійська люстра чи інші дорогі речі», – припускає вартість будівлі Книрович.

Плюс ринкова вартість викраденого виділу – принаймні $100 млн, разом – 150 млн.

Читайте також: «Піду, піду, піду»: Лукашенко заявив про намір знову «балотуватись» у президенти Білорусі

Як зазначає керівник редакції новин Belsat, журналіст-розслідувач Ігор Кулей, будувати резиденцію за межами Білорусі Лукашенко вирішив, ймовірно, після виборів та наступних протестів 2020 року.

«Тоді у нього стався невеликий шок, він уперше за багато років зіткнувся з такою реальністю. …Янукович, його добрий друг, мав знімати житло в Ростові, коли його виперли з України, а Олександр Григорович не хоче, бо він старий, йому потрібні всі зручності. Тому він вирішив одразу все збудувати під свої потреби», - прокоментував Кулей будівництво для The Insider.

Нещодавно самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко знову постукав черевиком, погрожуючи Україні та Заходу. Навіщо? Про те, "З ким готується воювати Лукашенко і чи відправить він війська в Україну?" читайте у статті Володимира Кравченка.