UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лукашенко боїться агресії як Заходу, так і Путіна – Die Ziet

Білоруський президент стривожений російською агресією проти України, а економічні проблеми спричиняють нові проблеми вдома.

З 1 лютого в Білорусі почав діяти новий закон "Про оголошення стану війни", який передбачає, що військова загроза може надходити як від Заходу, так і від союзної Росії. При цьому економічні проблеми, спричинені обвалом російського рубля, породжують загрози для влади президента Олександра Лукашенка і вдома.

Про це сьогодні пише оглядач німецького видання Die Zeit, нагадуючи, що Мінськ традиційно ставиться вороже до країн НАТО, серед яких і сусідні з Білоруссю країни Балтії.

Однак новий закон також дозволяє оголошувати стан війни у випадку, якщо агресор надішле на білоруську території нерегулярні воєнізовані формування без розпізнавальних знаків, або так званих "зелених чоловічків".

Це свідчить про те, що Лукашенко глибоко стривожений агресією Росії проти України. Хоча демократичні протести на Майдані в Києві теж його лякають, враховуючи, що білоруський президент тримає населення своєї країни в страху перед тоталітарними репресіями. В цей же час, Росія може почати вимагати військової солідарності від Білорусі і захоче розмістити свої війська на її території задля війни проти України.

"Лукашенко також знає, що Москва може знищити слабку національну ідентичність білорусів. Майже один мільйон етнічних росіян можуть стати приводом для вторгнення Росії. Тож Лукашенко намагається бути обережним у відносинах з Путіним", - йдеться в статті.

Видання нагадує, що в цей же час, президент Білорусі несподівано почав акцентувати увагу на відмінностях між його народом і росіянами. На День перемоги торік він навіть виголосив частину своєї промови білоруською мовою, яку до цього часу він не підтримував.

"Хоч і у вигляді жарту, але Лукашенко наважився заявити: Білорусь не боїться, що Росія може відібрати частину країни. Це в Москви є причини нервувати, оскільки частина території Псковської, Смоленської і Брянської областей раніше були територією Білорусі", - нагадує видання.

Лукашенко також зміг отримати вигоду від конфлікту в Україні. Він заявив про себе в ролі "миротворця", зібравши воюючі сторони і дипломатів з ЄС в Мінську і тим самим розрядив напругу у відносинах із Заходом. А торговельне ембарго на європейські товари створили можливість для білорусів непогано заробити контрабандою.

В цей же час, тісні зв'язки економіки Білорусі з російською породили нові загрози для Лукашенка. Слідом за російським рублем обвалився і білоруський. Громадяни країни, які ще півроку тому отримували зарплату еквівалентну 650 доларів США, тепер, маючи ті ж заробітки в рублях, мають від сили 400 доларів.

Настрої серед білорусів почали змінюватися. Опитування показали, що вони прагнуть економічних реформ, на які Мінськ навряд чи наважиться без згоди Росії. Тож, опинившись між Заходом і Росією, Лукашенко мусить ще й шукати шляхи, як уникнути проблем в середині країни. Нещодавно Лукашенко заявив: "Білорусь - частина "руського міру"? Забудьте".