UA / RU
Підтримати ZN.ua

Люди навчилися говорити, коли втратили частину голосового апарату приматів

Спрощення будови голосового апарату людей, порівняно з іншими приматами, доводить, що іноді правильна еволюція — це еволюція від складного до простого, а не навпаки.  

Нове дослідження голосового апарату людини та інших приматів показує, що наша гортань в ході еволюції отримала набагато простішу анатомію, ніж у наших предків, що не говорять, повідомляє Science. Це спрощення якраз і дозволило нашому вигляду замість складних трелів, як у інших приматів, відтворювати рівну послідовність звуків, які стали мовленням.

"Це справедливий висновок", - говорить Барт де Бур, лінгвіст, який вивчає еволюцію мови у Вільному університеті Брюсселя.

Читайте також: В Ефіопії знайдено череп австралопітека віком 3,8 мільйона років

У людей за генерацією звуків відповідає подвійна пара складок у гортані, відомих як голосові зв'язки. А голосовий апарат інших приматів має плюс до них ще й тонкі клапті, відомі як голосові перетинки, або голосові губи, які часто знаходяться поряд із голосовими зв'язками або з'єднані з ними.

Біолог-еволюціоніст з Віденського університету, який вивчає голосовий апарат приматів, Вільям Текумсе Фітч та його колеги збудували комп'ютерну модель гортані мавпи. Голосові перетинки віртуальної горла хаотично вагалися і породжували нерівномірний акустичний потік. Як тільки дослідники прибрали "зайві" перетинки в гортані, голосові зв'язки стали схожими на людські, і звуки, які вони породжували, теж нагадували людські.

Зайві голосові перетинки "примушують вас звучати як Курт Кобейн, а не як оперний співак", - жартує Фітч.

"Багато людей схильні думати, що еволюція - це завжди ускладнення, але вам хороший контрприклад", - підкреслює вчений.

Нагадаємо, італійським ученим вдалося відтворити голос "крижаної людини" Еці, чию мумію було знайдено в Альпах. Відтворення голосу Еці було присвячене 25-річчю від дня виявлення його мумії.