3 чи Барак Обама? У Великобританії для політика-лейбориста "лівих" поглядів це простий вибір між гомофобією, порушенням прав людини, експансіонізмом з одного боку і лідером вільного світу, який підтримує одностатеві шлюби і реформу законів щодо розповсюдження зброї.
У представника "лівого" крила партії Лейбористів Кена Лівінгстона немає жодних сумнівів щодо того, кого з двох президентів він би обрав.
"Я б хотів, щоб Обама був таким же ефективним лідером, як Путін", - сказав він в інтерв'ю The Times.
Лівінгстон, який був мером Лондона з 2000 до 2008 року, також наполягав на твердженні, що президента Росії неправильно розуміють ті, хто його критикують.
"Все, що Путін зробив, - це відповів на дії, які він розглядає як акти агресії", - запевнив британський політик, додавши, що напад Росії на Україну нібито був "спровокований" НАТО.
При цьому він не зважає на те, що Росію виключили з G8 за порушення міжнародного законодавства, а також тортури і репресії.
"Справжня загроза – це тероризм, а не Росія", - наполягає Лівінгстон.
Його погляди – це не просто ексцентричні заяви аутсайдера в партії Лейбористів. Її лідер Джеремі Корбін і його найближчі союзники також дотримуються такої думки. Так, "червоний Кен" можливо і втратив свою ключову роль у визначенні оборонної позиції Лейбористів. Але він досі бере участь у формулюванні міжнародної політики партії. Члени політичної сили вже розділилися у поглядах на проблемах Сирії. І це змушує виборців поставити питання, чи можна довірити Лейбористам національну безпеку. Прихильність "лівого" крила партії до Росії нагадує про всі страхи Холодної війни. І це може стати новою небезпечною пасткою.
Про це на сторінках The Times пише оглядач Рейчел Сільвестер. Вона нагадує, що в четвер будуть опубліковані висновки судового розслідування щодо вбивства російського дисидента і колишнього агента КДБ Олександра Литвиненка, якого отруїли радіоактивним полонієм в Лондоні. Очікується, що звіт вкаже на прямий зв'язок Кремля до вбивства і відповідальність президента Росії за замовне знищення людини на британській території.
Представлені докази вказують, що Литвиненко в очах влади Росії "провинився" тим, що відкрито звинуватив голову служби боротьби з обігом наркотиків РФ Віктора Іванова у контрабанді наркотичних речовин і відмиванні грошей в 90-ті роки під протекторатом Володимира Путіна, коли він був чиновником у Санкт-Петербурзі.
Звісно, дипломатичні наслідки публікації висновків будуть серйозними. Прем'єр-міністр Девід Кемерон збирається провести зустріч з радою безпеки Великобританії, щоб обговорити можливу відповідь уряду. Але в цей же час, можуть бути і серйозні політичні наслідки. Оглядач пише, що буде дуже цікаво подивитися, як на це відреагує Корбін. Однак в лейбористських колах вже з'явилися ті, кому позиція "лівих" не подобається.
"Хто, на думку Кена Лівінгстона, вбив Литвиненка? ЦРУ? Комуністи звикли використовувати корисних ідіотів на Заході, якими тепер стали Корбін і його помічники. Вони роблять "чорну роботу" Кремля. Це неправильно і небезпечно. Путін – бандит з КДБ, який вбиває своїх опонентів у Росії і Лондоні", - сказав неназваний член парламенту від Лейбористської партії.
Коли Корбін став лідером Лейбористської партії, посол Росії у Великобританії назвав це "найбільшим поворотом у британській політиці" за 30 років і додав, що він чекає на "позитивні зміни у діалозі і відносинах". Симпатія "лівих" лейбористів до Кремля – це не новина. Корбін, як і його колега Лівінгстон, теж віддав би перевагу Путіну без вагань. В 2014 році він активно критикував "лицемірство Заходу" і звинувачував НАТО у спробі "оточити Росію" за війну проти України.
На Даунінг стріт часом жартують, що лідер Лейбористів охочіше прийде на ефір до Russia Today, ніж на програму BBC Today. Корбін неодноразово закликав своїх прихильників дивитися російську пропаганду.
Колишній журналіст The Guardian і головний медіа-стратег Лейбористів Сеумас Мілн відвідував пропагандистські саміти, які з 2014 року влаштовувала Росія і навіть провів інтерв'ю з Володимиром Путіним. Раніше він часто виправдовував на сторінках британської газети злочини СРСР.
"Попри всю жорстокість і численні помилки, комуністичний СРСР у Східній Європі зміг розвинути індустрію, освіту, забезпечити захист праці і соціальну рівність. Радянська імперія ґрунтувалася на ідеалізмі і змогла стати потужною противагою західному домінуванні в світі", - писав він.
Серед британських лівих поширена певна "ностальгія" за XX століттям, коли на Сході Європи існувала комуністична імперія. Їхня політика бере свій початок з часів Холодної війни, коли Москва була головним центром "лівих" ідей і влади, яка протиставляла себе капіталістичному Заходу. Тому Корбін, мріючи про старі часи, декларує зовнішню політику, яка сама собі суперечить. З одного боку він виправдовує війну проти України тим, що Росія захищається від НАТО, а з іншого – вимагає припинити бомбардування в Сирії, тому що це нібито "порушення суверенітету іншої країни з боку агресивного Заходу". Також, на його думку, теракти – це реакція на війни в Іраку і Афганістані. Британія повинна "піти на компроміс" з Аргентиною через Фолклендські острови і "отямитися від колоніального минулого". Більше того, лідер лейбористів нещодавно навіть звинуватив Захід у тому, що КНДР випробовує ядерну зброю.
Неназваний колишній лейборист розповів The Times, що Кобін і його прихильники поводяться так через непорушну ворожість до Заходу. Інший депутат-лейборист, ім'я якого теж не розголошується, також прокоментував, що лідер його партії "грає не за ту команду".
"Є частина з нас, які дивляться серіал Deutschland 83 про ГДР до падіння Берлінської стіни і думають, що це було не так і погано. Вони дивляться цей фільм з ностальгією. Такі люди думають, що не ті сили перемогли у Холодній війні", - пояснив неназваний депутат.
У політиці найголовніше питання: "На чиєму ти боці?". Але коли мова йде про національну безпеку, лідер Лейбористської партії "грає не за ту команду" апріорі. І не важливо, з ким він у союзі.
Раніше видання The Times писало, що Путін може користуватися "вигідними ідіотами" у Британії задарма. Зокрема, у Великобританії ними стали партії "Зелених" і UKIP, які звинувачують Захід і виправдовують агресора.
Євродепутат від партії UKIP Даєн Джоунс розповіла, як "захоплюється" російським президентом. Про це ж заговорив і інший представник партії "Найджел Фарадж. Навіть євродепутат від UKIP Пол Нутталл, який вважав російську агресію "непорядною", тепер заявляє, що вторгнення Росії в Україну можна зрозуміти. А вчора в своєму маніфесті партія UKIP звинуватила Брюссель у вторгненні в Україну.
Великобританія не єдина країна Заходу, в якій діють політичні партії, прихильні до Путіна. Славу "друга" російського президента здобула і лідер французької партії "Національний фронт" Марін Ле Пен. Видання Le Monde писало, що Росія заплатила Ле Пен за визнання "референдуму" в Криму. Перед виборами у Франції Марін Ле Пен обіцяла вивести Францію з "прогнилого" Євросоюзу при перемозі на виборах.