Литва не бажає співпрацювати з Білоруссю через будівництво БелАЕС. Будь-яке співробітництво, вважають у Литві, буде означати, що це будівництво визнане і легітимізоване. Про це повідомляє Delfi, передає Lenta.Ru
"Будь-яка згода на участь і створення спільних інститутів буде вважатися легітимацією АЕС. Це означало б, що ми зв'язуємо собі руки і не зможемо вимагати, щоб Білорусь закрила цю електростанцію", - заявила президент Литви Даля Грібаускайте.
На думку литовського лідера, це відноситься і до пропозицій білоруської сторони про створення спільної системи моніторингу безпеки на БелАЕС. Грібаускайте вважає, що забезпечити безпечну експлуатацію АЕС "неможливо у принципі".
"Проблема не в безпеці електростанції, а в тому, що обраний для її будівництва майданчик небезпечний. Це означає, що дана електростанція взагалі не повинна функціонувати, і такою має бути політична мета Литви", - сказала вона.
Білорусь веде будівництво АЕС поруч з містом Островець в Гродненській області за російським проектом "ВВЕР-1200". Вона буде складатися з двох енергоблоків. Пуск першого енергоблока запланований на листопад 2019 року, другого - на 2020 рік. Згідно з договором, Росія надала Білорусі кредит у розмірі до десяти мільярдів доларів, який погашає 90 відсотків вартості витрат по будівництву.
Литва називає споруджувану станцію небезпечною і стверджує, що Мінськ не схильний дотримуватися міжнародних вимог у сфері ядерної енергетики. Литовський парламент оголосив БелАЕС загрозою для національної безпеки. У Вільнюсі заявили, що не пропустять в інші країни через свої мережі електроенергію з БелАЕС.
В Білорусі відзначають, що претензії Литви лежать у політичній площині. У Мінську не раз підкреслювали, що безпечність АЕС буде забезпечена у відповідності з найвищими стандартами.
Раніше міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив про те, що його литовський колега Лінас Лінкявічюс під час наступного засідання глав МЗС Європейського Союзу підніме питання відповідальності Росії за рішення про спрощене надання російського громадянства українцям, які живуть на території тимчасово окупованого Донбасу.