UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лідеру бірманської опозиції вручили премію Сахарова через 23 роки після присудження

Опозиціонерка Сан Су Чжі майже чверть століття не могла отримати премію, оскільки на батьківщині піддавалася репресіям. Лише після падіння військової хунти у М'янмі нагорода знайшла її.

Премія імені Сахарова "За свободу думки" 1990 року нарешті опинилася у своєї законної власниці - лідера бірманської опозиції Сан Су Чжі. Опозиціонерка не могла отримати нагороду через домашній арешт, під яким перебувала 15 років за рішенням військової хунти, що раніше керувала республікою.

Через 23 роки після присудження лідер опозиційної партії "Національна ліга за демократію" нарешті отримала свою премію особисто від голови Європарламенту в ході пленарного засідання, повідомляє Le Figaro.

У своєму виступі на засіданні Сан Су Чжі попросила європейські країни про допомогу М'янмі у боротьбі за розвиток демократії в країні, зазначає Euronews. Опозиціонерка хотіла б, щоб під міжнародним тиском бірманський уряд продовжував розпочаті реформи.

"Дуже важливо вчити наших дітей свободі думки, яка починається з права ставити питання. Довгий час у людей в Бірмі цього права не було, тому багато молоді люди там зараз просто не знають, як ставити питання", - цитує Euronews мову лідера опозиції М'янми перед Європарламентом.

Сан Су Чжі була переобрана на посаду лідера основної опозиційної сили М'янми - партії "Національна ліга за демократію" - в березні 2013 року.

Премія імені Сахарова була присуджена Сан Су Чжі ще у 1990 році, після нищівної перемоги опозиції на виборах. Однак військова хунта, яка перебувала тоді при владі, просто проігнорувала голосування, а НЛД, її лідери й активісти піддалися жорстким гонінням. Лідер партії Сан Су Чжі була поміщена під домашній арешт, який тривав 15 років (з 1989 по 1995, з 2000 по 2002 та з 2003 по 2010 роки), через що і не змогла забрати свою премію.

У жовтні 1991 року вона стала лауреатом Нобелівської премії миру, проте влада також не дозволила їй виїхати за кордон, щоб отримати нагороду.

Після відмови від участі у виборах восени 2010 року через розбіжності з військовими НЛД була розформована владою. У цьому ж році закінчується термін домашнього арешту Сан Су Чжі і вона виходить на свободу.

У 2011 році у М'янмі була офіційно розформована військова хунта, яка керувала країною майже 50 років. Владу передано цивільному уряду, який активно проводить демократичні перетворення в країні.

На початку 2012 року НЛД пройшла перереєстрацію, а 1 квітня того ж року взяла участь і перемогла на довиборах у парламент, отримавши у верхній і нижній палаті законодавчого органу 44 місця з 45.

Як повідомлялося, премію Сахарова 2013 року отримала 16-річна Малала Юсафзай з Пакистану. Дівчинка відома тим, що в 2009 році в Долині Сват, де контрольована талібами місцева влада заборонила дівчатам відвідувати школу, 11-річна Юсуфзай зважилася відстоювати своє право на отримання освіти - вона стала під псевдонімом вести блог, присвячений боротьбі за свої права і швидко стала дуже популярною. В жовтні 2012 року озброєні таліби вчинили на неї замах. Зараз Малала Юсуфзай є символом боротьби за права жінок не тільки в Пакистані, але і у всьому світі. !zn

Читайте також:

Лауреатом премії Сахарова стала 16-річна "мішень" пакистанських талібів Малала Юсуфзай

Сноуден увійшов у шорт-лист премії Сахарова

Премію Сахарова отримали іранці - правозахисниця і режисер

Активістам "арабської весни" вручили премію Сахарова