UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лідери країн Балтії закликають членів НАТО повернути призов до армії — FT

Європа повинна прагнути щонайменше зрівнятися зі США за витратами на оборону.

Два президенти країн Балтії закликали інші європейські країни зробити більше для підготовки до можливого збройного протистояння з Росією, розглядаючи всі можливі варіанти — від призову на військову службу і спеціального податку на оборону до різкого збільшення військових витрат. Едгар Рінкевич, президент Латвії, заявив в інтерв'ю Financial Times, що європейським країнам необхідно повернутися до рівня витрат "часів холодної війни" і обговорити повернення обов'язкової військової служби для збільшення чисельності особового складу збройних сил.

"Необхідно серйозно обговорити питання про військову повинність", — сказав Рінкевич.

Він визнав, що воєначальники воліють мати повністю професійні війська, і обов'язкова служба може виявитися непопулярною. Однак збройні сили по всій Європі натрапляють на труднощі під час набору, і призов допоможе створити більш боєздатні резервні сили для стримування Росії.

"Ніхто не хоче воювати... Але проблема в тому, що ніхто не хоче, щоб до нього вдиралися. І ніхто не хоче, щоб тут було, як в Україні", — додав президент Латвії.

Алар Каріс, його естонський колега, сказав, що варто розглянути можливість введення спеціального податку для фінансування військових закупівель, а Європа повинна прагнути щонайменше зрівнятися зі США за витратами на оборону, що передбачає більш ніж дворазове збільшення нинішнього рівня. Каріс зазначив, що на частку США припадає 68% усіх оборонних витрат у рамках НАТО. Минулого року вони витратили 860 мільярдів доларів проти 404 мільярдів доларів від європейських членів альянсу та Канади.

"Ми повинні щось зробити. Принаймні, нехай це буде 50 на 50 [між Європою і США]. Це було б краще для нас", — вважає президент Естонії.  

Латвія відновила військовий призов ще минулого року, а Литва і Швеція також зробили це нещодавно. Естонія, Фінляндія і Норвегія не припиняють запроваджувати обов'язкову військову службу з часів холодної війни, а Данія минулого місяця запропонувала поширити її на жінок нарівні з чоловіками.

Читайте також: У Британії планують проводити військові вишколи для цивільних — Politico

Нагадаємо що раніше видання Politico зазначало що, солдати армій Європи продовжують покидати службу саме тоді, коли вони найбільше потрібні. Адже умови служби не надто приємні: солдати не бувають вдома, постійно виконують понаднормову роботу, та не встигають відновлювати сили.