UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лідери Китаю, Японії та Південної Кореї проведуть тристоронні переговори: Пекін занепокоєний впливом США в регіоні

Китай стурбований через поглиблення зв'язків між Вашингтоном і двома його союзниками в Північно-Східній Азії.

Лідери Китаю, Японії та Південної Кореї проведуть тристоронні переговори "якомога швидше", щоб, зокрема, зменшити занепокоєння Пекіна щодо посилення присутності Вашингтона в регіоні. Про це повідомляє The Guardian.

Заступники міністрів закордонних справ трьох країн домовилися відновити тристоронні переговори після чотирирічної перерви, під час якої зросла напруженість у зв'язку з північнокорейською програмою створення ядерної зброї та військовою активністю Китаю.

Речник міністерства закордонних справ Південної Кореї заявив, що саміт лідерів відбудеться у "найближчий взаємно зручний час".

Міністр закордонних справ Японії Йоко Камікава сказала, що три країни підтримують необхідність відновлення переговорів на високому рівні, включаючи саміти, "якнайшвидше".

"Я вважаю, що дуже важливо обговорити різні виклики, з якими зіштовхується регіон", - зазначила вона на брифінгу в Токіо.

Китай висловив занепокоєння з приводу поглиблення зв'язків між Вашингтоном і двома його союзниками в Північно-Східній Азії, де дислокуються десятки тисяч американських військовослужбовців.

Читайте також: Сі Цзіньпін розглядає можливість візиту до Південної Кореї — ЗМІ

У серпні президент Південної Кореї Юн Сок Йоль, прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда і президент США Джо Байден після саміту в Кемп-Девіді привітали "нову главу" у тристоронньому співробітництві в галузі безпеки.

Китай засудив саміт, заявивши, що "виступає проти того, аби відповідні країни формували різні угруповання, і проти їхньої практики загострення конфронтації і загрози стратегічній безпеці інших країн". Особливе обурення викликала згадка в заяві саміту про "агресивну поведінку" Китаю в Південно-Китайському морі.

Вашингтон намагався представити єдиний регіональний фронт проти китайської військової активності поблизу Тайваню і розробки Північною Кореєю зброї масового знищення.

Міністр закордонних справ Китаю Ван І заявив у вівторок, 26 вересня, що Пекін виступатиме проти "безглуздого розширення військових альянсів і стиснення простору безпеки інших країн", що, як видається, є попередженням проти будь-яких спроб створити військовий альянс на зразок НАТО в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

Військові Японії, Південної Кореї і США провели спільні навчання у відповідь на загрозу з боку Північної Кореї, а Китай - найбільший донор допомоги і торговий партнер КНДР, нещодавно відправляв своїх високопосадовців на військовий парад у Пхеньяні.

За словами старшого наукового співробітника Фонду Карнегі за міжнародний мир Тун Чжао, Японія і Південна Корея зацікавлені у підтримці стабільних відносин із Китаєм у сфері безпеки, в тому числі в його допомозі у вирішенні проблем, пов'язаних з ядерною програмою і розробкою балістичних ракет Північної Кореї.

Читайте також: Ядерна атака з боку Пхеньяна стане кінцем режиму в КНДР – президент Південної Кореї

"Ці спільні інтереси відкривають нові шляхи для стратегічної комунікації, зміцнення довіри та заходів із запобігання кризам", - зазначив Чжао.

Перспективи відродження офіційних переговорів між лідерами Китаю, Японії та Південної Кореї зросли після нещодавньої відлиги у відносинах між Токіо і Сеулом.

Юн і Кішіда, схоже, врегулювали давні суперечки про те, яку відповідальність повинна нести Японія за свої дії на Корейському півострові до і під час Другої світової війни.

Міністерство закордонних справ Південної Кореї заявило, що співпраця між трьома сусідами має важливе значення для "миру, стабільності та процвітання світу, додавши, що разом вони складають 20% населення планети і чверть світового ВВП.

У таких же примирливих тонах речник китайського МЗС Ван Веньбінь сказав, що Пекін, Японія і Південна Корея мають спільну зацікавленість у покращенні двосторонніх зв'язків.

"Ми повинні працювати разом, щоб зміцнити практичну співпрацю і зробити новий внесок у регіональний мир, стабільність і процвітання", - сказав Ван у вівторок, 26 вересня.

Читайте також: США, Японія та Південна Корея пообіцяли жорсткі заходи проти потенційної угоди про продаж зброї між РФ та КНДР

Саміт лідерів США, Японії та Південної Кореї в Кемп-Девіді став своєрідною відповіддю на бучне святкування 70-річчя закінчення Корейської війни, що відбулося в КНДР за участю представників Росії та КНР. На «солідарність» автократів тепер дано вельми виразну відповідь, і вона дуже не сподобалася Китаю та КНДР. Про Україну та Росію на саміті теж згадували. Про це — в статті посла України в Японії Сергія Корсунського «Саміт у Кемп-Девіді: навіщо зустрічалися лідери США, Японії й Південної Кореї та що говорили про Україну».