UA / RU
Підтримати ZN.ua

Критична ситуація з COVID-19 в Індії стала попередженням для світу — FT

Країни не повинні передчасно оголошувати перемогу над пандемією.

«Ми можемо сказати з гордістю, що Індія перемогла COVID-19 під здібним, розумним, відданим керівництвом прем'єр-міністра Нарендра Моді… Індія стала прикладом переможця у боротьбі проти коронавірусу», - було написано у резолюції, яку прийняла правляча політична партія  країни «Бхаратія Джаната парті» буквально кілька тижнів тому. Але зараз Індія переживає сплеск випадків COVID-19, країна стала новим «світовим рекордсменом» за кількістю хворих. У лікарнях закінчується кисень та місця для COVID-пацієнтів. По всьому світу транслюються моторошні картини страждань країни, пише Financial Times.

Кількість смертей від COVID-19 в Індії може бути в два-п’ять разів більшою за офіційні дані. Пандемія карає надмірну гордість. Нарендра Моді далеко не перший світовий лідер, який заплатив ціну за те, що діяв занадто повільно або оголосив перемогу над COVID-19 занадто рано.

У Китаї, де було зафіксовано перші випадки коронавірусу, катастрофічною реакцією уряду президента Сі Цзіньпіна було «придушення поганих новин», що надходили з Уханя. У США колишній президент Дональд Трамп неодноразово прогнозував, що коронавірус сам дивом зникне.

У Бразилії президент Жаїр Болсонаро рішуче виступав проти карантинних обмежень. У Великій Британії прем'єр-міністр Борис Джонсон запровадив локдаун занадто пізно. ЄС довго не міг налагодити закупівлю вакцин.

Уряд Моді допустив багато згубних помилок. Оголосивши про кінець кризи занадто рано, влада Індії невиправдано швидко почала пом’якшувати карантинні обмеження. Керуючись бажанням перемогти у вирішальній політичній битві, «Бхаратія Джаната парті» влаштовувала масові виборчі мітинги.

Моді також проводив агітаційні мітинги, навіть попри те, що випадки коронавірусу в країні вже зростали. Релігійний фестиваль «Кумбх Мела», який збирає мільйони паломників, був дозволений і навіть підтримувався політичною владою.

Індійський уряд не зміг використати зниження кількості випадків хвороби після першої хвилі, щоб належним чином підготуватися до другої хвилі COVID-19. Запаси кисню були занадто низькими.

Попри те, що Індія є фактично найбільшим у світі виробником вакцин майже усіх видів, уряд країни занадто повільно робив замовлення COVID-вакцини у місцевих виробників. Це також уповільнило процес схвалення перевірених іноземних вакцин проти COVID-19, таких як BioNTech / Pfizer.

«Національна гордість» відіграла роль у готовності Індії продовжувати експортувати вакцини, навіть попри те, що сама країна не мала достатньої кількості препаратів для власного населення. Індійський уряд пропагував ідею, що країна є «глобальною аптекою».

Основним фактором такої політичної поведінки було геополітичне суперництво з Китаєм, який використовує «вакцинну дипломатію» для отримання глобального впливу. Бажання Індії експортувати вакцини також позитивно контрастувало з відсутністю експорту із США та Великої Британії. Але зараз уряд Індії заборонив експорт вакцин.

Моді вступив у цю кризу із захмарними рейтингами опитувань, але він виявився вразливим до негативної реакції. Маючи централізовану владу протягом багатьох років, тепер лідер перекладає тягар відповідальності за неконтрольовану ситуацію з COVID-19 на уряди штатів.

Нова хвиля COVID-19 в Індії має глобальні наслідки. На Заході все ще існує тенденція розглядати пандемію як серію національних криз, в яких країни змагаються за те, хто зможе краще боротися з вірусом. Але пандемія коронавірусу - це взаємопов’язана глобальна криза.

Як зазначає глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебреєсус, COVID-19 - це «міжнародна пожежа», і «якщо ви погасите лише одну частину, решта все ще буде горіти». Врешті-решт, вогонь знову буде поширюватися навіть у місцях, де його погасили.

Вже є привід вважати, що критична ситуація з коронавірусом в Індії нічому не навчила решту країн. Для прикладу, Велика Британія занадто повільно запроваджувала жорсткі карантинні заходи для мандрівників, що прибувають з Індії. Це особливо небезпечно, враховуючи появу в Індії нових штамів вірусу, які можуть бути більш трансмісивними та стійкими до вакцин.

Надання медичної допомоги Індії зараз є і гуманітарною, і прагматичною необхідністю для всього світу. Для США це також може бути і геополітичною необхідністю, враховуючи, що Америка розглядає Індію як вирішального союзника у суперництві з Китаєм. Наразі відмова адміністрації американського президента Джо Байдена дозволити екстрений експорт вакцин до Індії підживлює антиамериканські настрої в країні, які не можуть бути компенсовані експрес-тестами та апаратами ШВЛ.

Країни світу не повинні піддаватися гордості та квапливо оголошувати перемогу над пандемією, адже як показав приклад Індії, ситуація може легко вийти з-під контролю.

Для прикладу, той факт, що кількість випадків хвороби пішла на спад у Британії на тлі успішної кампанії вакцинації може легко спровокувати небезпечне пом’якшення всіх критичних обмежувальних заходів, подібно до того, як сталося в Індії кілька місяців тому.

Урок Індії показав, що не варто поспішати святкувати перемогу над COVID-19. Будь-яке покращення ситуації з коронавірусом слід використовувати як можливість підготуватися до майбутніх хвиль COVID-19 та допомогти у міжнародній боротьбі з пандемією, резюмує видання.

Читайте також: ВООЗ направила понад 2,6 тисячі співробітників в Індію

В Індії вже кілька днів поспіль фіксуються рекордні добові показники захворюваності в COVID-19 - країна вийшла на перше місце в світі за кількістю хворих і летальних випадків. Щодня в Індії діагностують понад 300 тисяч нових випадків інфікування, в країні виявлено новий штам коронавірусу. Саме він міг викликати спалах захворювання, яку індійський прем'єр Нарендра Моді назвав «коронавірусним штормом».