UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кримських татар піддають психологічному насильству в анексованому Криму - The Guardian

Окупаційна російська влада на півострові використовує психлікарні для покарання незгодних.

Юристи і правозахисники вказують на те, що встановлена Росією "влада" в анексованому Криму дедалі частіше ув'язнює активістів у психіатричних лікарнях і піддає їх психологічному насильству.

Про це сьогодні пишие The Guardian, нагадуючи, що за три роки окупації українського півострова багато кримських татар були арештовані. Нідерландський правозахисник і політтехнолог Роберт Ван Форен вказує на те, що їх часто ув'язнюють в психлікарнях.

"Кількість таких випадків суттєво зростала за останні кілька років. Зокрема, жертвами ставали кримські татари і українські активісти, які проти анексії", - сказав він.

Кримський юрист Еміль Курбедінов сказав, що за період з грудня до березня 10 кримськотатарських активістів були відправлені в психлікарні на півострові. Четверо з них досі там, а інших шістьох перевезли до в'язниці. За словами Курбедінова, вони зіштовхуються з жахливими умовами у психлікарнях.

"Деяких тримають в ізоляції і відмовляють у базових потребах, таких як доступ до туалету. Інших поміщають у палати з великою кількістю людей, які страждають від серйозних психічних розладів", - розповів він.

Юрист розповів, що кримських татар звинувачують у нібито співпраці з "екстримістськими організаціями" за їхні погляди на російські дії. В утриманні їм також забороняють спілкуватися з родиною чи зустрічатися з адковатами наодинці.

"Все це порушує міжнародний закон", - наголосив Кубердінов.

Російська правозахисна організація "Меморіал" розглядає всіх ув'язнених активістів у Криму як політв'язнів. В новому звіті "Крим SOS" йдеться про те, що за три роки анексії 43 кримських татар були викрадені. Доля 18 з них лишається не відомою, а 6 - були знайдені мертвими.

Видання нагадує, що в останні десятиліття свого існування СРСР часто використовував психіатричні клініки для переслідування дисидентів. Ці практики були відновлені в роки президенства Володимира Путіна.

"Психіатрію тепер часто використовують у кримінальному переслідуванні, коли немає прямих доказів. Психіатрична експертиза потребує менше часу і зусиль, ніж збір доказів", - пояснив психіатр і голова "Незалежної психіатричної асоціації Росії" Юрій Савенко.

Читайте також: В окупованому Криму суд на 11 діб заарештував кримськотатарського активіста

15 березня в окупованому Криму знову затримали кримського татарина. Про це повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. За його словами, затриманий - це Еміль Мухтеремов. Пізніше стало відомо про те, що співробітники ФСБ висадили раніше затриманого Еміля Мухтеремова на трасі поблизу селища Зибіно.

А наприкінці лютого ФСБ провела обшуки в будинку кримського татарина. Затриманого Марлена Мустафаєва, в будинку якого проводилися обшуки, Київський "суд" Сімферополя заарештував на 11 діб за нібито розміщення екстремістських матеріалів в соціальних мережах.