Президент США Дональд Трамп у вівторок віддав розпорядження адміністрації до 2030 року створити криголами, які з метою захисту американських інтересів зможуть забезпечити постійну присутність США в Арктиці і Антарктиді, передає прес-служба Білого дому.
"Щоб допомогти захистити наші національні інтереси в регіонах Арктики і Антарктиди і зберегти військову присутність наших сил безпеки в Арктиці разом з союзниками і партнерами, США потрібно флот підготовлених, ефективних і доступних криголамів, які пройдуть випробування і будуть повністю готові до розміщення до 2029 фінансовому році", - говорить Трамп.
Згідно з документом, адміністрація повинна підготувати огляд переваг та витрат, пов'язаних з утриманням криголамного флоту у складі як мінімум трьох важких криголамів, та подати відповідні оцінки президенту.
Передбачається також вивчити перспективи використання криголамів середнього класу для місій щодо забезпечення національної та економічної безпеки в Арктиці, включаючи видобуток ресурсів і прокладання підводних кабелів, порівняти результати з можливим застосуванням для аналогічних цілей важких криголамів і в результаті визначити оптимальний склад груп криголамів, які зможуть гарантувати постійну присутність США в Арктиці і Антарктиді.
Також Трамп зажадав від підлеглих визначити не менше двох об'єктів США і двох міжнародних, де зможуть швартуватися криголами. При виборі цих точок потрібно взяти до уваги витрати, вигоди і ризики, в тому числі для інфраструктури, персоналу, логістики та постачання.
У той же час меморандум передбачає варіант з взяттям в оренду криголамів або в США, або в інших країн. Відзначається, що оренда передбачена на короткострокову і середньострокову перспективу в 2022-2029 роках у міру того, як американський криголам типу Polar Star буде виводитися з експлуатації.
Берегова охорона США зараз має в своєму розпорядженні важкий криголам Polar Star і середній Healy.
Нагадаємо, МЗС Китаю у вівторок відмовився брати участь у тристоронніх переговорах про контроль над озброєннями з Росією і США. Спецпредставник президента США з контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі запропонував Китаю поміняти своє рішення і все-таки взяти участь у переговорах про контроль над озброєннями.