За час збройного конфлікту на сході України ряд організацій по захисту прав людини зафіксували, що велика кількість російських солдатів були вбиті в Донбасі, незважаючи на всі заяви Кремля про їх відсутність в Україні. Ті деякі правозахисні організації, які ризикують розслідувати ці події, потрапляють під загрозу ліквідації, передає Reuters.
Про правозахисну організацію "Меморіал"
Однією з таких організацій є "Меморіал". Відзначається, що він був заснований дисидентами СРСР з метою документувати історичні злочини, в першу чергу - комуністичного режиму. Вона також продовжувала активно викривати злочини вже російської влади в чеченській війні в 1990-2000-х, і тепер - в Україні.
Дана робота завжди була небезпечна - так, Наталя Естемірова, учасник розслідування по зловживанню промосковської влади в Чечні, була викрадена і вбита. Справа, зрозуміло, дозволено не було.
Нині ж російська влада наполегливо намагається на законодавчому рівні заборонити "Меморіал". Олег Орлов, один із засновників проекту, заявив, що спроби "прикрити" їх організацію є нічим іншим, як бажанням контролювати історію.
"Кремлівська пропаганда потребує того, щоб показувати, що Росія завжди рухалася тільки від перемоги до перемоги", - зазначає Орлов.
Російська міфологія та "повість" про Україну
Контроль над "повістю" російської історії активно використовувався Росією в якості зброї війни проти України з моменту захоплення Криму. Кремль наполягав, що російських військ в Україні немає - як у Криму, так і в східній Україні.
"Меморіал завжди знав, що відбувається насправді", - заявив Сергій Кривенко, один з активістів групи, що документував загибель російських солдат на українській землі.
За словами активістів "Меморіал", їх робота серйозно дратує Кремль. На їхню думку, розкриття злочинів радянського режиму, коли мільйони неугодних були вбиті, небезпечно для логіки путінської міфології так само, як і висвітлення сучасних подій в Чечні та Україні.
Також в організації зазначають, що вони навіть не здивувалися, коли на дверях своєї штаб-квартири побачили напис "фашисти". Як відомо, для підконтрольних Кремлю медіа подібні слова є улюбленим методом таврувати владу в Києві.
Росії просто не потрібна правда
"Ми працює з дуже трагічними фактами історії, і через призму трагічного минулого ми намагаємося поговорити про необхідність дотримання прав людини і демократії", - зазначив ще один член організації Роберт Латипов.
Однак, за його словами, саме правда про трагічне минуле не потрібна нинішній владі Росії.
"Все, чого вони хочуть - гордого минулого для штучного пробудження патріотизму для завоювання Путіну ще більшої популярності", - з гіркотою констатував Латипов.
Нагадаємо, за інформацією РНБО, в Донбасі загинули 2 тис. російських солдатів і 8 тис. поранені.