UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кремль перекручує історію депортації кримських татар, як і інших злочинів СРСР - RFERL

Оглядач нагадує, що російський режим, який опирається на брехню, постійно інтерпретує історичні факти.

Презирство, яке Кремль і його поплічники продемонстрували до пам'яті жертв депортації кримських татар цього тижня, навряд чи стало несподіванкою.

Про це пише політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Брайян Вітмор, нагадуючи, що 72 роки тому радянський тиран Йосип Сталін наказав силою виселити всіх кримських татар з Криму.

Під час Євробачення коментатори на російському державному телебаченні назвали пісню української співачки Джамали "1944" молитвою "за тих, хто полишив свій дім в пошуках кращого життя". Хоча насправді пісня була присвячена саме загиблим під час депортації.

Іншими словми, коментар російської пропаганди говорить, що нібито 240 тисяч кримських татар, яких Кремль жорстоко викинув з рідного регіону, якимсь чином "добровільно" поїхали з дому.

Тим часом в Криму російська окупаційна влада зробила все, щоб не дозволити кримським татарам вшанувати пам'ять тих, хто загинув 72 роки тому. Їм погрожували, декого арештували, навіть у школах попередили, що буде фіксуватися кількість дітей-татар, який не прийдуть в цей день на уроки.

Навіть попри це, кримські татари зібралися в своїй історичній столиці - Бахчисараї. Безумовно, ФСБ було теж там і оточило натовп людей.

"Презирство і бездушність, з якими Кремль підійшов до цієї урочистої події, приголомшують. Але навряд чи це стало несподіванкою. Зрештою, ця трагедія стала в ряд з іншими ганебними епізодами радянського минулого, які замовчує режим Володимира Путіна, серед яких вже опинилися великий терор, пакт Рібентропа-Молотова, Голодомор в Україні", - йдеться в статті.

Оглядач додає, що це "звичайна поведінка" режиму, який ґрунтує свою легітимність на міфології про видатне милуне, перекручуючи факти і називаючи правду "єрессю".

Нагадаємо, 18 травня, в Україні оголошено День пам'яті геноциду кримськотатарського народу. В травні 1944 року НКВС провів спецоперацію по примусовому видворенню з Криму корінного населення.

В пам'ять про загиблих, український фотограф Володимир Притула зробив серію портретів кримськотатарських літніх людей, які пережили депортацію. Він робив знімки впродовж 11 років.

Президент Порошенко з нагоди річниці трагедії заявив про намір створити в Криму національну автономіюкримськотатарського народу. Про міфи навколо депортації кримських татар та її справжні причини в статті "Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив стародавні етноси Криму", опублікованій в "Дзеркалі тижня", також розповідав і кримський історик Сергій Громенко.