UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кремль нервує через фільм "Смерть Сталіна", думаючи про своє майбутнє - RFERL

Влада в Москві знову централізована і залежна від однієї людини, як в часи радянського диктатора.

Шотландський режисер Армандо Іануччі в своїй чорній комедії "Смерть Сталіна", перш за все, висміяв боротьбу за владу в Кремлі, інтриганство і зрадництво між елітами після смерті радянського диктатора в 1953 році.

Влада в Москві назвала стрічку "образливим знущанням" над радянським минулим і пригрозила, що закриє кожен кінотеатр, який покаже її. І, звісно ж, таку реакцію російських чиновників можна пояснити. Частково чутливістю Росії до найбільш темних сторінок її історії. Частково можна пояснити це і відродженням культу Йосипа Сталіна в суспільних уявленнях, чим Кремль користується для досягнення політичних цілей. Але це ще не все.

Про це в своїй статті пише оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор.

В той час, коли Володимир Путін готується до свого, вірогідно, останнього президентського терміну, російські еліти стають все більш одержимими життям після нього. Тож фільм лоскоче нерви росіян не лише через їхнє ставлення до минулого СРСР, а й через їхнє сьогодення і майбутнє.

"Важливо наголосити: ні, Путін - не Сталін. Я розумію це. Але з часів Сталіна російська політична система ще не була такою централізованою і зосередженою в руках однієї людини, як зараз. Так само з часів Сталіна стабільність в Росії ще ніколи так сильно не залежала від однієї особи", - зауважує Вітмор.

Він додає, що багато впливових росіян нервують через те, що почнеться, коли Путін зникне з рівняння. Тож фільм "Смерть Сталіна" викликав таку бурхливу реакцію не лише через сентименти про радянське минуле, а й через те, що він, вірогідно, став провісником російського майбутнього.

Раніше міністерство культури РФ відкликало прокатне посвідчення, видане британській комедії "Смерть Сталіна".Група діячів культури і політики, в тому числі Микита Міхалков, написала листа міністру культури Росії Володимиру Мединскому, в якому виступила проти виходу фільму "Смерть Сталіна" в російський прокат. Зокрема, автори листа запропонували перевірити британську стрічку на екстремізм і відзначили, що її реліз напередодні 75-річчя Сталінградської битви ображає пам'ять загиблих.