UA / RU
Підтримати ZN.ua

Країни ЄС незабаром оголосять про серйозне посилення внутрішньої безпеки терактів у Брюсселі – Stratfor

Атмосфера страху терактів посилить в ЄС соціальна, політична і економічна кризи, вважають експерти.

Першою реакцією на трагедію в Брюсселі стане новий раунд дискусії з приводу прикордонного контролю ЄС, такий прогноз оприлюднила американська приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor.

ЄС ще не оговтався від паризьких терактів, що відбулися нові – в Брюсселі. "Що більш важливо, вони відбулися в той час, коли націоналістичні сили зіткнулися зі складними питаннями з приводу дотримання ключових принципів континентального блоку, в тому числі йдеться про вільне пересування робочої сили і Шенгенській угоді, у якому усунуті прикордонний контроль між кількома державами-членами. Атмосфера страху і підозрілості тільки погіршить ці соціальна, політична і економічна кризи", - вважають аналітики Stratfor.

На думку експертів, першою реакцією на подію в Брюсселі стане новий раунд дискусії з приводу прикордонного контролю ЄС, зокрема в Шенгенській зоні. Аналітики відзначають, що Шенгенська угода і без того потрапило "під обстріл" на початку міграційного кризи на початку 2015 року, тоді все загострилося після терактів в Парижі. Франція та інші країни розширили свої заходи прикордонного контролю.

"Деякі уряди в Західній Європі, швидше за все, найближчим часом оголосять нове національне законодавство в галузі безпеки, посилення контролю щодо бійців, які повертаються з конфліктів на Близькому Сході та Північній Африці, а також про розширення обміну розвідданими зі своїми сусідами", - йдеться в повідомленні.

Члени ЄС також відновлять обговорення кращих шляхів боротьби з тероризмом за кордоном в проблемних країнах, таких як Лівія і Сирія. Крім того, очікується підвищення готовності європейців зробити внесок у зусилля коаліції, яка бореться проти "Ісламської держави". Можливо, збільшиться постачання зброї та проведення навчань іракських військових і курдських бойовиків, а також розгортання бойових літаків і участь у місіях спостереження НАТО в Туреччині.

Новове усвідомлення загрози тероризму серед держав-членів ЄС змусить сфокусувати свою увагу на своїх зовнішніх кордонах, можливо, і будуть виправдовувати поглиблення співпраця з Туреччиною. "Але теракти можуть також розпалити анти-мусульманські настрої в Європі і посилити популярні вимоги урядів ЄС не надавати безвізовий режим для громадян Туреччини - ключова умова Анкари для співробітництва з проблем мігрантів", - йдеться у звіті експертів.

Антимусульманські настрої, вважають у Stratfor, також можуть призвести до істотної підтримки націоналістичних партій по всьому континенту. "Національний фронт Франції" вже отримує суттєву підтримку в цьому, згідно з опитуваннями. Такі настроеяния вже мають місце у Франції та Німеччині, де у 2017 році відбудуться загальні вибори.

В обох випадках основні партії будуть перебувати під електоральним тиском з боку своїх націоналістичних конкурентів. В результаті, вони, ймовірно, візьмуть деякі елементи платформи націоналістичних партій", - зазначається в аналізі.

Те ж саме можна очікувати і в інших країнах Північної Європи, таких як Нідерланди або Швеція, які також мають відносно сильні націоналістичні рухи. Політичні сили, які хочуть виходу Великобританії з ЄС, можуть також використовувати недавні терористичні атаки для своїх гасел.

"Теракти в Брюсселі нашкодять економіці європейських країн, хоча, ймовірно, тільки протягом короткого проміжку часу. У найближчі дні, деякі люди в Бельгії та інших країнах Західної Європи можуть прийняти рішення, щоб уникнути поїздок або вирушати у місця великого скупчення людей, таких як кафе, торговельні центри, зі страху інших атак. Атаки також тимчасово "придушать" внутрішнє споживання і туристичний сектор. Для більшості європейців, загроза тероризму є тепер частиною їх повсякденного життя. Крім національної політики і економіки, довгострокові наслідки нападу будуть впливати на саму структуру Європейського Союзу", - резюмують експерти.

Читайте також: Держдепартамент США попередив про загрозу нових терактів у Бельгії

22 березня близько 8 ранку в аеропорту Брюсселя пролунало два вибухи. Незабаром прогримів вибух біля станції метро Мальбек, неподалік від кварталу з установами Євросоюзу.

В результаті терактів загинули 34 людини, близько 150 отримали поранення.

Відповідальність за теракти в Брюсселі взяла на себе терористичне угрупування "Ісламська держава".

23 березня стало відомо, що названі імена виконавців теракту в аеропорту Брюсселя - громадяни Бельгії брати Ібрагім і Халед Бакраві.