Через страх перед агресивною поведінкою Росії і напливом біженців з Близького Сходу країни 3 вперше за десятиліття почали витрачати більше на армію.
Про це в інтерв'ю Financial Times сказав Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.
"Прогнози на 2016 рік, засновані на показниках країн-союзників, вказують, що в цьому році ми побачимо перше збільшення витрат серед європейських країн на оборону за багато-багато років. Ми зіштовхнулися сьогодні з невизначеністю, ми постали перед багатьма загрозами і викликами для нашої безпеки. І нам потрібна єдність, сила і стабільність", - сказав Генеральний секретар НАТО.
Він також зауважив, що Великобританія – найбільше джерело оборонних можливостей Альянсу в Європі. Вона володіє найбільшим оборонним бюджетом і найширшим спектром оборонних інструментів. Вона на другому місці після США за військовою потужністю серед союзників НАТО. Тому за словами Столтенберга, дуже важливо, щоб Об'єднане Королівство лишалося в єдності з Європою.
"НАТО і ЄС працюють в парі. Для Великобританії краще залишитися в складі, щоб мати місце за столом і в Альянсі, і в європейському об'єднанні, оскільки обидві організації важливі і відіграють ключову роль у тому, як ми відповідаємо на нестабільність як на сході, так і на півдні", - сказав він.
Минулого року європейські союзники НАТО витратили 253 мільярди доларів на оборону, в той час як США витратили 618 мільярдів. Якщо врахувати те, що кожна країна за умовами членства в Альянсі повинна витрачати 2% ВВП на армію, виходить, що європейці "недоплатили" 100 мільярдів доларів. Сьогодні в середньому країни Європи витрачають 1,43% ВВП на оборону.
Тим часом, Естонія просить НАТО розмістити ракети Patriot в Балтії на випадок агресії Росії. В цей же час, командування НАТО збирається остаточно затвердити пакет заходів для зміцнення захисту Східної Європи під час саміту у Варшаві, який запланований на липень. Нещодавно Голова військового комітету НАТО чеський генерал Петер Павел пояснив, що сусіди Росії чекають від НАТО більшого захисту. За його словами, НАТО, а особливо східні країни-члени Альянсу, "відчувають загрозу з боку російської самовпевненості і агресії".