Латвія сильно поплатилася за свою енергетичну залежність від Росії. Президент Гітанас Науседа пригадав, як його країна постраждала від газового шантажу Москви. Тому ще 10 років тому Вільнюс почав вживати заходів, щоб зміцнити свою енергетичну незалежність.
Про це він розповів під час конференції в Atlantic Council, відповідаючи на питання, що його країна робить, щоб позбутися енергетичного тиску Кремля.
«Ми збудували СПГ-термінали. Тепер ми стійкіші до російського шантажу, тому що можемо імпортувати зріджений газ з інших країн, зокрема з США», - пояснив Науседа.
Він визнав, що проблемою залишається закупка російської нафти для нафтопереробних заводів. Однак, литовські компанії вже думають про альтернативні джерела цієї сировини. Також електромережа Литви ще з радянських часів під’єднана до російської й білоруської.
«Ми зараз намагаємося синхронізувати нашу мережу з мережею ЄС. Це займе якийсь час. Але, підбиваючи підсумки, скажу, що Литва зараз стійкіша до російського шантажу, ніж будь-яка інша країна Західної Європи», - переконаний Науседа.
Президент Латвії Егілс Левітс розповів, що його країна досі імпортує російський газ. Однак, завдяки тим же СПГ-терміналам Рига може купувати його в інших постачальників.
«Звісно, ціна буде вища. Але така ціна енергетичної незалежності, від якої залежить і політична незалежність», - пояснив він.
У свою чергу, президент Естонії Алар Каріс розповів, що ситуація в його країні схожа на ту, в якій перебувають інші балтійські сусіди. Різниця лише в тому, що в Естонії є нафтовий шельф. І видобуток з нього використовують для електрогенерації.
«Ми також обговорюємо побудову атомних електростанцій. Але це перспектива на 20 років не менше», - пояснив він.