UA / RU
Підтримати ZN.ua

Косовський міністр вважає, що Сербія прагне дестабілізувати країну під впливом Росії

На думку косовського міністра, Сербія знаходиться під впливом Росії і підбурює протестувальників на півночі Косова.

Міністр внутрішніх справ Косова Джелал Свекла у вівторок заявив, що Сербія під впливом Росії прагне дестабілізувати Косово, підтримуючи сербську меншину на півночі, яка блокує дороги та протестує вже майже три тижні, передає Reuters.

Серби в етнічно розділеному місті Мітровіца на півночі Косова звели нові барикади у вівторок, через кілька годин після того, як Сербія заявила, що привела свою армію в стан найвищої бойової готовності після тижневої ескалації напруженості між Белградом і Приштиною.

Саме Сербія під впливом Росії ввела стан військової готовності та наказує звести нові барикади, щоб виправдати та захистити злочинні групи, які тероризують... громадян сербської етнічності, які проживають у Косові”, – йдеться в заяві Свекли.

Сербія заперечує, що намагається дестабілізувати свого сусіда, і каже, що просто хоче захистити там свою меншину. Президент Сербії Александар Вучич заявив у вівторок, що Сербія “продовжить боротьбу за мир і шукатиме компромісні рішення”.

Белград заявив у понеділок пізно ввечері, що у світлі останніх подій у регіоні та його переконання, що Косово готується напасти на сербів і силою зруйнувати барикади, він наказав привести свою армію та поліцію у стан найвищої готовності.

З 10 грудня серби на півночі Косова встановили численні блокпости на дорогах у місті Мітровиці та його околицях і вступили у перестрілку з поліцією після арешту колишнього сербського поліцейського за ймовірний напад на діючих поліцейських. У вівторок вранці в Мітровіці були припарковані вантажівки, щоб заблокувати дорогу, що з’єднує частину міста із сербською більшістю та частину міста з більшістю албанців.

Серби вимагають звільнити заарештованого офіцера та мають інші вимоги до того, як приберуть барикади.

Уряд Косова заявив, що поліція має потенціал і готовність діяти, але чекає, поки миротворчі сили НАТО в Косово KFOR відреагують на їхній запит про усунення барикад.

Вучич в свою чергу зазначив, що тривають переговори з іноземними дипломатами щодо вирішення ситуації.

Косово, де переважно проживають албанці, оголосило незалежність від Сербії в 2008 році за підтримки Заходу після війни 1998-1999 років, у яку НАТО втрутилося, щоб захистити етнічних албанців. Близько 50 тисяч сербів проживають у північній частині Косова і відмовляються визнавати уряд Приштини. Вони вважають Белград своєю столицею.

Читайте також: Блокада в Північному Косові: крок до війни чи миру?

Нагадаємо, прем’єр-міністр Косова вже заявляв, що Росія стоїть за розпаленням конфлікту на Балканах. Сербія раніше заявляла, що хоче розмістити в Косові свою армію та поліцію.