Китай та Філіппіни обмінялися звинуваченнями після незначного зіткнення кораблів двох країн біля спірної мілини в Південно-Китайському морі. Інцидент стався у понеділок, 17 червня. Пекін і Маніла звинуватили один одного в "незаконних" і "небезпечних" діях на тлі підвищеної напруженості в спірних водах, повідомляє Kyodo.
Китайська берегова охорона заявила, що інцидент стався в результаті "незаконного вторгнення" філіппінського судна постачання, яке "навмисно й небезпечно наблизилося" до китайських суден, попри "неодноразові суворі попередження", в той час як кораблі Пекіна здійснювали звичні маневри біля підконтрольної Манілі Другої мілини Томаса.
В МЗС Китаю стверджують, що дії філіппінського корабля призвели до зіткнення, яке змусило берегову охорону вжити заходів контролю відповідно до китайського законодавства.
"Відповідальність повністю лежить на філіппінській стороні, а дії Китаю у зв'язку з інцидентом були розумними, законними й професійними", - йдеться в заяві Пекіна.
Уряд Філіппін наголошує, що китайські кораблі здійснювали "небезпечні маневри”. Маніла рішуче засудила "незаконні, агресивні й безрозсудні дії" китайських морських сил.
“Дії Пекіна поставили під загрозу життя нашого персоналу і пошкодили наші катери, що є серйозним порушенням міжнародного права", - заявила Маніла.
"Головним питанням залишається незаконна присутність і дії китайських суден у виключній економічній зоні Філіппін, що порушує наш суверенітет і права", - заявили військові Маніли, додавши, що "постійні агресивні дії" китайської берегової охорони призводять до загострення напруженості в регіоні.
Державний департамент США розкритикував Китай за "ескалацію й безвідповідальні дії", попередивши, що договір Вашингтона про взаємну оборону з Філіппінами поширюється на збройні напади на військові, цивільні судна або літаки Маніли "в будь-якій точці Південно-Китайського моря".
Між Китаєм і Філіппінами часто відбуваються сутички в акваторії Південно-Китайського моря. Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах.
Пекін наполягає на тому, що майже все Південно-Китайське море знаходиться в межах його території — це твердження перетинається з окремими претензіями Брунею, Малайзії, Філіппін, Тайваню і В'єтнаму.