UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конституція Іспанії дає Мадриду "ядерну можливість" для приборкання Каталонії - FT

Але іспанський центральний уряд боїться її застосовувати через можливість загострення каталонської непокори.

На тлі намірів сепаратистів у Каталонії оголосити про незалежність в односторонньому порядку на цьому тижні, Мадрид тримає руку на статті 155 конституції Іспанії. Вона дає центральному уряду так звану "ядерну можливість" для приборкання непокірного регіону.

Про це пише Financial Times, нагадуючи, що стаття була включена в конституцію королівства 1978 року. Вона дає право центральному уряду Іспанії вжити "будь-яких необхідних заходів", щоб зберегти сепаратистський регіон. Приміром, Мадрид може розпустити каталонський парламент і оголосити дострокові вибори в автономії або ж взяти під контроль місцеву поліцію.

Видання пише, що інвестори дивляться на статтю 155 конституції Іспанії як на рятівний сценарій. Рейтингова агенція Moody's назвала її однією з причин, чому незалежність Каталонії ніколи не відбудеться.

Але у Мадриді зростає страх, що стаття іспанського основного закону, яка здається "ядерною конституційною зброєю" в теорії, насправді ж може виявитися не такою грізною на практиці. Тому що іспанський державі доведеться боротися за те, щоб передбачені необхідні заходи були виконані.

"Великий страх полягає в тому, що ми застосуємо статтю 155 для взяття під контроль каталонської поліції і розпуску каталонського уряду, але вони просто не підкоряться нам", - сказав виданню неназваний політик з правлячої іспанської "Народної партії".

Як повідомлялося раніше, напередодні Іспанію охопили численні мітинги та акції на підтримку єдності країни. Мітингувальники, які зібралися в суботу, скандували, звертаючись до прем'єр-міністра Іспанії Маріано Рахоя і голови регіональної адміністрації Каталонії Карлеса Пучдемона: "Говорите (один з одним) або йдіть".

Після масових протестів у Каталонії і референдуму про незалежність автономії від Мадрида король Іспанії Філіп VI 3 жовтня виступив із зверненням до нації, уперше висловивши свою точку зору з цього питання. У телезверненні він вказав на необхідність захищати встановлений Конституцією порядок.

Детальніше про референдум у Каталонії і його наслідки для країни і регіону читайте в матеріалі Олексія Коваля "Незалежність Каталонії: чим відповість Мадрид?", у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".