Хто б не зайняв Білий дім, цього року йому б довелося постати перед тим самим питанням: чи посилити санкції проти Росії за втручання у вибори в США.
Це була не просто атака проти цілісності американської виборчої системи. Як вірно підкреслив директор американської розвідки Ден Коатс, це була також спроба підірвати західну демократію. Безкарність заохотить Москву до нових дій.
Про це в редакційній статті пише Financial Times, додаючи, що перемога Дональда Трампа на виборах ще більше ускладнює проблему. Під час своєї кампанії він часто говорив про бажання відновити відносини з Кремлем. Він і його російський колега Володимир Путін вважають західні санкції, які були запровадженні після російської окупації Криму і вторгнення на Схід України, перешкодою для зближення.
Одностайною точкою зору всіх розвідувальних управлінь США лишається те, що Росія могла втрутитися у вибори і підтримати Трампа лише тому, що чекала ослаблення режиму санкцій. Однак, розслідування можливих зв'язків команди Трампа з Москвою обмежили можливості американського президента. Конгресмени США тепер збираються "зв'язати йому руки" формально.
У вихідні вони узгодили запровадження нового покарання і збільшення тиску на російську економіку. Згідно з законопроектом, Трамп більше не зможе зняти санкції проти Росії, Ірана чи КНДР без схвалення Конгресу. Йому доведеться написати листа в парламент з поясненнями, чому він хоче це зробити. А Конгрес потім буде 30 днів вивчати запит президента.
Жоден президент США не хоче опинитися в таких умовах, Білому дому потрібна гнучкість для проведення зовнішньої політики. Власне, завдяки праву видавати розпорядження президент Барак Обама зміг укласти угоду щодо ядерної програми Ірана в обмін на швидке ослаблення санкцій. Стримуючи можливості Трампа напряму працювати з Москвою, американські депутати, зокрема республіканська більшість, кажуть, що не довірять йому у питанні національних інтересів.
"Це приниження для Трампа, але і розчарування для Путіна також. Якщо російський президент влаштував втручання у вибори США, його зусилля не принесли бажаного результату", - йдеться в статті.
В умовах відсутності лідерства Трампа Конгрес має повне право захищати демократичні інститути. Проблема лише у побічній шкоді, зокрема для Європи.
Видання пише, що нові санкції США забороняють західним компаніям працювати з російськими у енергетичній сфері. Це знищить плани Німеччини качати газ напряму з Росії, зірвавши спорудження "Північного потоку-2", а також посварить Берлін з країнами Балтії. Путін вже показав, що він майстер використовувати такі конфлікти. Буде прикро, якщо нові санкції створять умови, за яких він знову зможе грати на протиріччях у Європі.
Тим часом, стало відомо, що адміністрація Трампа підтримує нові санкції проти Росії. У команді президента США задоволені погодженням відповідного законопроекту обома палатами Конгресу.
Нагадаємо, напередодні обидві палати Конгресу США - Палата представників і Сенат - досягли згоди щодо законопроекту про нові санкції проти Росії та Ірану.
Раніше Сенат США майже одноголосно підтримав поправку в законопроект про розширення санкцій проти Ірану, яка передбачає посилення санкційного тиску на Росію. Проти проголосували лише два сенатори.