UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конфлікт у Єгипті розколов мусульманський світ

На підтримку нинішньої влади Єгипту виступила Саудівська Аравія та її союзники з країн Перської затоки. За "Братів-мусульман" і поваленого президента Мурсі заступилися Катар, Туреччина, а також "Талібан" і "Аль-Каїда".

Конфлікт у 3, але і виділили їм екстрену допомогу у розмірі 12 млрд доларів. В іншому таборі виявилися Катар і Туреччина, які вважалися найближчими союзниками Мохаммеда Мурсі. Вони назвали його повалення переворотом і звинуватили армію у розстрілі мирних демонстрантів. Приблизно у тому ж дусі висловилися лідери "Аль-Каїди" і афганських талібів: для них зміщення Мохаммеда Мурсі стало "злочином проти ісламу", пише видання "Коммерсант-Украина".

Між лідерами двох ключових держав ісламського світу саудівським королем Абдуллою і прем'єр-міністром Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом відбулася заочна словесна дуель на тему Єгипту. Виступаючи на мітингу на підтримку єгипетських ісламістів, Ердоган порівняв міністра оборони цієї країни Абдель Фаттаха ас-Сісі з президентом Сирії Башаром Асадом: "І той і інший втратили совість і вбивають людей у мечетях". У той же час король Абдулла, який очолює найбагатшу країну арабського світу, заявив про підтримку єгипетської армії, що "веде боротьбу з тероризмом", і вимагав від іноземних держав припинити втручання у внутрішні справи Єгипту.

На перший погляд може здатися парадоксальним, що саудівські ваххабіти стали на бік єгипетських військових, прихильників світської моделі: ідеологічно їм набагато ближчий ісламіст Мохаммед Мурсі. Але геополітичні міркування переважили релігійні: єгипетські "Брати-мусульмани" занадто явно орієнтувалися на Катар, стратегічного конкурента Саудівської Аравії, що оскаржує її лідерство в арабському світі.

В Єгипті підрахували кількість жертв "п'ятниці гніву" - 173 людини загинули, 1330 поранені

Якщо режим Мохаммеда Мурсі існував значною мірою на катарські гроші, то військові перейшли на утримання саудівців і їхніх союзників з країн Перської затоки. Саудівська Аравія, Кувейт і ОАЕ виділили новій владі Єгипту в цілому 12 млрд доларів. А після кровопролитних зіткнень між армією та ісламістами минулого тижня Ер-Ріяд направив Каїру три військово-польових госпіталі. Катар ж, навпаки, як і раніше вважає законним главою Єгипту Мохаммеда Мурсі, а катарський телеканал "Аль-Джазіра" висвітлює події у країні з неприхованою симпатією до "Братів-мусульман".

Так само однозначна і позиція турецького прем'єра-ісламіста Реджепа Тайіпа Ердогана. Анкара і Каїр фактично вступили у дипломатичну війну: обмінялися безпрецедентно різкими заявами, відкликали послів і скасували спільні військово-морські маневри, заплановані на жовтень.

В єгипетському питанні Туреччина і Катар отримали несподіваного союзника в особі афганського руху "Талібан". У спеціальній заяві від імені "Ісламського емірату Афганістан" таліби вимагають повернути "законного всенародно обраного" президента Мурсі і звинуватили військових у застосуванні сили проти мирних демонстрантів". Про повну підтримку єгипетських "Братів-мусульман" неодноразово заявляла і "Аль-Каїда", бойовики якої ще три тижні тому приєдналися до мітингуючих у Каїрі, пообіцявши поділитися з ними своїм досвідом ведення бойових дій.

Для лідера "Аль-Каїди" Аймана аз-Завахірі боротьба з новою владою Єгипту стала якоюсь мірою сімейною справою. У минулі вихідні був заарештований його молодший брат Мухаммед аз-Завахірі, який очолює угруповання "Єгипетський ісламський джихад". За часів Хосні Мубарака молодший з братів аз-Завахірі провів 14 років у в'язниці за звинуваченням у причетності до вбивства президента Анвара Садата у 1981 році. А вже після повалення Хосні Мубарака він відзначився під стінами посольства Франції у Каїрі, організувавши демонстрацію протесту проти проведеної Парижем антитерористичної операції в Малі.

На цьому тлі досить дивно звучать вимоги європейських (у тому числі французьких) політиків звільнити заарештованих ісламістів. Сьогодні голови МЗС країн ЄС повинні зібратися на екстрене засідання, присвячене ситуації в Єгипті. За його підсумками стане зрозуміло, наскільки рішуче налаштовані європейці і які заходи впливу вони готові прийняти проти військових, які зневажають права аз-Завахірі та інших "представників єгипетського громадянського суспільства".

Тим часом Єгипет охопила небувала хвиля насильства, коли поліція приступила до розгону таборів прихильників Мурсі в Каїрі, а ті чинили збройний опір. У зіткненнях між ісламістами і поліцією у "п'ятниці гніву" 16 серпня в Єгипті загинули 173 людини, 1330 отримали поранення.

У країні запроваджено режим надзвичайного стану і комендантську годину в ряді провінцій. Влада санкціонувала застосування поліцією бойових боєприпасів для самозахисту і захисту важливих державних об'єктів.

Радбез ООН після екстреної зустрічі закликав усі сторони конфлікту в Єгипті до максимальної стриманості і заявив про необхідність припинити кровопролиття. !zn

Читайте також:

Прем'єр Єгипту запропонував заборонити рух "Брати-мусульмани"

Мубарак може залишити в'язницю вже цього тижня

В Каїрі вбито сина духовного лідера "Братів-мусульман"