UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конфлікт між Грецією та Туреччиною може призвести до «регіонального безладу» — The Guardian

Середземне море вже впродовж тривалого часу є «суперечливою територією».

Країни Середземномор’я «не можуть поділити між собою багатства моря». Особливо напруженою останнім часом стає суперечка між Грецією та Туреччиною. Ситуація між країнами погіршилася минулого місяця, коли турецький фрегат, який супроводжував корабель для пошуку покладів нафти і газу, зіткнувся з грецьким морським судном. З того часу відносини між країнами стали вкрай напруженими, а «невирішене питання Кіпру» лише розпалює суперечку, пише британська газета The Guardian.

Минулого тижня до грецьких кораблів приєдналися Франція, Італія та Об’єднані Арабські Емірати, направивши свої кораблі у води навколо Кіпру. Туреччина своєю чергою оголосила про те, що Росія також проведе морські навчання.

Країни НАТО мають рацію, що «температуру конфлікту між Грецією та Туреччиною потрібно знижувати», і, перш за все, слід розпочати переговори, спрямовані на деескалацію. Країни-члени НАТО мають «покладатися на комунікацію, а не на військову силу».

Наразі Туреччина є досить авторитарною країною під керівництвом президента Реджепа Ердогана.

Військова, економічна та культурна потужність країни розширилася.

Попри економічну рецесію внаслідок пандемії COVID-19, турецькі компанії зберігають «глобальну перевагу», користуючись дешевою робочою силою та доступом до європейських ринків. До того ж, Ердоган «здобув прихильність» деяких арабських країн, прийнявши в Туреччину близько  чотирьох мільйонів сирійських біженців.

Ердогана дратує те, що його країна не може безперешкодно «досліджувати та експлуатувати дно Середземного моря», тоді як Єгипет, Ізраїль та Кіпр можуть використовувати поклади газу в Середземному морі.

Конфлікт між «давніми ворогами через кордони, поклади газу та національну гордість» ризикує виникненням регіонального безладу.

Деякі арабські держави та Ізраїль стурбовані політикою Ердогана, «стали на бік Греції» у конфлікті. Можливо, Туреччині навіть не знадобляться середземноморські поклади газу. Минулого місяця Туреччина закінчила видобуток газу під Чорним морем.

США традиційно були гарантом миру на території Середземномор’я, але, останнім часом, країна ніяк не реагує на погіршення відносин між Грецією та Туреччиною. Німеччина закликає країни до переговорів. Якщо Ердоган хоче, щоб його поважали як відповідального партнера, тоді він повинен приймати відповідні рішення, резюмує газета.

Читайте також: Греція хоче збільшити кордони в Іонічному морі, поки Туреччина заявляє про права на інші моря

Раніше повідомлялося, що США не допомагатимуть Європі у вирішенні протистояння між Грецією та Туреччиною.