UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конфлікт Італії з ЄС розкрив європейську трилемму – The Economist

Навіть якщо Брюссель і Рим не зможуть знайти компроміс, основне, що ЄС зможе зробити, це оштрафувати уряд Італії.

У романі "Рік 3000-й: Мрія" 1897 року італійський письменник Паоло Мантегацца виявився оракулом. Громадяни його уявного майбутнього насолоджуються кондиціонуванням, чистою енергією, кредитними картками та розвагами у віртуальній реальності. За великою війною в Європі пішов мир, інтеграція континенту і єдина валюта. І все ж тут уява автора перевершує сьогоднішню реальність. Його Сполучені Штати Європи є взірцем демократичного федералізму. Влада і згода плавно перетікає від "космополітичних" громадян до рівня уряду, де вони найбільш ефективно працюють. Взаємодоповнюваність процвітає. "Як легко і зрозуміло керувати, коли люди, сім'ї і комуни є самоврядними". Столицею об'єднаної Європи Мантегацци є Рим, пише The Economist у свіжому випуску.

Автор зазначає, що 23 жовтня вперше Європейська комісія відхилила бюджет члена єврозони. Уряд Італії – коаліція "П'ятизіркового руху проти антитерористичного руху" та право-популістської Ліги, отримав мандат від виборців, щоб вжити заходів щодо скорочення податків і збільшення витрат. Його пропозиції будуть провокувати дефіцит Італії до 2,4% ВВП - вище рівня, який ЄС вважає підходящим для країни з такою високою заборгованістю - близько 130% ВВП. Таким чином, технократичні правила, погоджені в Брюсселі, зіткнулися з демократичним національним урядом. Наднаціональна дисципліна протистоїть волі народу. Мантегацца був би стурбований.

Сага вказує на сучасну реальність, яку італійський письменник не зміг передбачити: що гарвардський професор Данини Родрік називає "неминучою трилеммой світової економіки". У глобалізованому світі у країни може бути економічна інтеграція, національно-державна або демократична політика, але не всі три одночасно. Країна може вибирати інтеграцію і національну державу, але відмовитися від демократичного контролю над технократичними, наднаціональними інститутами. Вона може вибрати інтеграцію і демократію, але відмовитися від національної держави і зникнути в наднаціональному уряді. Або воно може вибрати національну державу і демократію, що охоплює збіднілу автаркію (економіку, орієнтовану всередину – ред.). Конфронтація між Римом і Брюсселем, яка могла довести єдину валюту до межі, підводить підсумок неможливості Європи вести переговори про цю трилемму.

Єврозона досить інтегрована, щоб користуватися економічними вигодами. У Італії є позитивне сальдо торгового балансу і країна збільшила більшу частину своєї поточної заборгованості до того, як приєдналася до єврозони, коли італійська ліра йшла від однієї девальвації до іншої. Але переваги інтеграції недостатньо відчутні в країні, яка в останні два десятиліття зазнала повільного зростання. Це видно всюди в Італії. Навіть процвітаючі регіони протестують проти брак новизни. З вітрин магазинів і офісних блоків до вокзалів та громадських площ часто здається, що мало що було відремонтовано, перебудовано або замінено протягом десятиліть. Прекрасна країна згасає в застої, який ледь ілюструє переваги економічної інтеграції. не Дивно, що італійці проголосували за партії, які вирішили взяти Брюссель.

З національно-державного питання, точно так само, єврозона не терпить невдачу повністю. Уряди можуть проводити кілька різних шляхів і встановлювати свої власні бюджети. Навіть якщо Брюссель і Рим не зможуть знайти компроміс, основне, що ЄС зможе зробити, це оштрафувати уряд Італії. Однак протягом довгої кризи в єврозоні національний суверенітет був, якщо не скасований, то принаймні урізався Брюсселем і ринками. У 2011 році європейський тиск допоміг витіснити Сільвіо Берлусконі в Італії і Джорджа Папандреу в Греції на користь технократів. У 2015 році 61% греків проголосували проти умов порятунку, які потім прийняв уряд. Раніше цього року президент Італії наклав вето на пропозицію нового уряду щодо міністра фінансів Паоло Савоні за його євроскептичні погляди. І сьогодні великий розрив між прибутковістю облігацій Італії та Німеччини, є основною силою в італійській політиці.

Все це могло би бути прийнятним, якщо б у виборців був більш демократичний контроль. Але і тут Європа відстає. ЄС – демократичний - його виконавча комісія призначається обраними урядами, обрані уряди формують раду, виборці безпосередньо,обирають парламент, але ця демократія недосконала. Явка на європейських виборах низька. Німці та інші сіверяни не відчувають достатньої солідарності з жителями півдня, щоб ділити свої борги. Південці не відчувають достатньої власності на загальні правила (навіть ті, які їх уряду допомогли розвинути). Ступінь загального почуття існує, але недостатньо.

Зробіть свій вибір

Розумним було б для європейців раз і назавжди вирішити, які з пунктів трикутника Родріка вони найбільше хочуть втратити. Різні політичні тенденції займають різні позиції, але ніхто не чесний стосовно компромісів. Управління ЄС тенденціями єврозони визнає роздільне існування національних держав і прагне зберегти вигоди від економічної інтеграції, але за рахунок повного демократичного контролю. Федералісти, як Еммануель Макрон, хочуть більшої інтеграції та європейської демократії, але неохоче визнають, що це означає ослаблення національних держав. І націоналісти євроскептики, як Маттео Сальвіні з Ліги "фліртують", погрожуючи вийти з єврозони, хоча і не так часто, як раніше, фактично просуваючи демократію та національну державу вище економічної інтеграції, не будучи чесним стосовно вартості.

Поки що ЄС буде продовжувати плутатися, намагаючись і не отримуючи всіх трьох компонентів трикутника Родріка. Але в кінцевому, можливо, доведеться вибирати. Малоймовірно, але все ж уявно, що конфлікт між Брюсселем і Римом може перетворитися на повноцінну кризу, що змушує європейців вибирати між інтеграцією і національною державою, наприклад. Навіть якщо цього не станеться, було б нерозумно ігнорувати одне з найбільш гострих пророкувань Мантегацци: європейська інтеграція просувається тільки через кризу.

За результатами парламентських виборів, які відбулися в Італії в березні, коаліцію сформували популісти і євроскептики з "Ліги" та "Руху п'яти зірок". Уряд очолив доктор права без досвіду політичної діяльності Джузеппе Конте.

Детальніше про результати парламентських виборів і перспективи формування уряду популістів читайте в матеріалі Олексія Коваля "Дивна коаліція в Італії" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".