Верхня палата парламенту Канади розглядає законопроєкт про конфіскацію суверенних активів держав-порушників, зокрема Росії. Він передбачає можливість передати заморожені активи РФ для компенсації Україні.
Законопроєкт має на меті надати уряду повноважень конфісковувати розміщені на території країни суверенні активи інших держав. Така можливість виникатиме, лише якщо певна держава порушить міжнародний мир і безпеку та вчинить грубі порушення прав людини, пише Укрінформ.
«Пропонований законопроєкт притягує Росію до відповідальності. Він створює юридичний шлях для Канади й інших держав, які дотримаються її прикладу, використати російські активи для компенсації Україні», - сказала незалежна сенаторка Ратна Омідвар, яка внесла цей документ.
Вона припустила, що в Канаді є дуже мало суверенних активів РФ, але створення міжнародного прецеденту все одно дуже важливе.
«Чи йдеться про 1 долар - чи про 16 мільярдів доларів, мета мого законопроєкту актуальна: створення у Канаді механізму для конфіскації державних активів. Хоча я переважно виступала у контексті Росії та України, документ змінить санкційне законодавство загалом, дозволивши вживати подібних заходів і проти інших держав-порушників, які вчиняють масові злочини», - підсумувала сенаторка.
Законодавство Канади дозволяє конфіскацію активів російських громадян і компаній за рішенням суду. Проте національні суди не мають юрисдикції над суверенними активами держав, що стає на заваді конфіскації сотень мільярдів доларів Центробанку РФ, заморожених у всьому світі. Оскільки відповідно до законопроєкту Омідвар рішення про конфіскацію ухвалює уряд, а не суд, дія імунітету у цьому разі не поширюватиметься. Аби законопроєкт набув чинності, він має пройти три слухання у Сенаті та стільки ж - у Палаті громад, після чого отримати схвалення генерал-губернатора.
Нагадаємо, Вищий антикорупційний суд конфіскував активи оборонного підприємства Росії на майже 5,5 млн доларів.