UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конференцію "Женева-2" знову перенесено через непоступливість сирійської опозиції

Переконати сирійську опозицію взяти участь у конференції повинні були Сполучені Штати, російські дипломати дорікнули американським колегам у неефективності дій в цьому напрямку.

Проведення конференції мирного врегулювання сирійського конфлікту "Женева-2" вкотре відкладено - цього разу з середини листопада на кінець місяця і навіть, можливо, на початок грудня. Перенесення термінів пов'язано з тим, що учасники переговорів не можуть досягти домовленості з сирійською опозицією. Зокрема, минулої неділі Сирійська національна рада (СНР) відмовилася від участі в переговорах. Раніше засідання у "Женеві-2" було заплановано на кінець жовтня, потім мова йшла про середину листопада.

Оскільки переконати сирійську опозицію взяти участь у конференції повинні були Сполучені Штати, російські дипломати після демаршу СНР дорікнули американським колегам у неефективності дій в цьому напрямку. У той же час, у МЗС РФ відзначають, що Москва своє завдання організувати участь у переговорах представників сирійської влади виконала повною мірою.

З несподіваними труднощами зіткнувся і процес знищення сирійської хімічної зброї. Поки не вдалося домовитися, до якої країни буде вивезено арсенали. Напередодні стало відомо, що координатором операції з хімічного роззброєння у Сирії призначено представницю Нідерландів Сігрід Кааг. Раніше Росія відмовилася знищувати сирійську хімзброю на своїй території. Переговори на цю тему США ведуть з чотирма країнами, в тому числі, з Туреччиною та Йорданією.

На думку експертів, інші держави регіону навряд чи зможуть допомогти. Ізраїль не є членом ОЗХЗ, Ліван сам балансує на межі громадянської війни, як і Лівія, у якій вже було побудовано підприємства для утилізації хімічної зброї. Є інформація про те, що США звернулися з подібними неформальними пропозиціями до низки європейських країн, включаючи Албанію, Бельгію, Норвегію та Францію. Всі з них, окрім Норвегії, мають досвід знищення хімзброї, але позитивної відповіді поки не було.

Інформацію про перенесення термінів проведення конференції підтвердив 17 жовтня віце-прем'єр Сирії Кадрі Джаміль. "Під час сьогоднішніх зустрічей у МЗС РФ ми обговорювали приблизні, поки ще гіпотетичні терміни проведення конференції", - заявив політик, однак, зазначив, що зараз Сирія як ніколи близька до проведення конференції. "Незалежно від того, чи пройде ця конференція у заплановані терміни, "Женева-2" - це трибуна для діалогу, для взаєморозуміння", - сказав Джаміль.

Тим часом ситуація у Сирії продовжує погіршуватися. Армія Туреччини напередодні завдала удару по сирійській території, після чого бійці збройної групи "Бригада "Північний буревій", що борються на стороні опозиції у Сирії, здалися турецькій владі. Всього у прикордонний поліцейський відділок з'явилися 85 бойовиків.

На сирійській території на кордоні з турецькою провінцією Кіліс тривають бої між опозицією і пов'язаними з "Аль-Каїдою" угрупованнями. Як повідомили у генштабі Туреччини в середу за 450 метрів від поліцейської дільниці у Кілісі впав артилерійський снаряд, що не розірвався. Турецька армія у відповідь запустила чотири снаряди з самохідних гаубиць "Фиртина" у гори Азез і Парса. За словами військових, ці сирійські території знаходяться під контролем пов'язаного з "Аль-Каїдою" угруповання "Іракська ісламська держава".

Сирійські бойовики напередодні захопили центральну в'язницю у місті Алеппо на півночі країни. В'язниця знаходилася під контролем бойовиків з квітня 2013 року. Відомостей про жертви серед нападників і працівників в'язниці немає.

Про те, що у Сирії склалася "небезпечна і непередбачувана ситуація", напередодні заявив журналістам генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. Він підкреслив, що міжнародна організація націлена на швидке проведення мирної конференції "Женева-2".

Пан Гі Мун нагадав, що найближчими днями спільний спеціальний представник ООН і Ліги арабських держав Лахдар Брахімі вирушить на Близький Схід, щоб провести консультації з приводу підготовки до "Женеви-2". За словами генсека ООН , він активізує зусилля, щоб конференція відбулася у середині листопада.

Як повідомив Пан Гі Мун, заступник емісара Насер аль-Кідва вирушить до Туреччини для зустрічі з представниками опозиції, щоб переконати їх у необхідності якнайшвидшого проведення форуму. У свою чергу, заступник генерального секретаря ООН з політичних питань Джеффрі Фелтман обговорив у Москві із заступником голови Мзс РФ Михайлом Богдановим зусилля щодо політичного врегулювання сирійського питання.

Нагадаємо, на "Женеві-2", запланованій на листопад 2013 року, планується обговорити питання про формування коаліційного уряду у Сирії за участю представників нинішньої влади і опозиції.

Спостерігачі відзначають, що досягти домовленості з цього питання буде вкрай складно. Сирія не погодиться з формуванням коаліційного уряду без участі у ньому нинішнього президента країни 3, в той час як сирійська опозиція продовжує наполягати на його звільненні.

13 жовтня Сирійська національна рада (СНР) - одна з найбільших опозиційних сил країни - відмовилася від участі у мирній конференції "Женева-2". За словами лідера організації Джорджа Сабри, СНР може також вийти зі складу Національної коаліції опозиційних і революційних сил (НКОРС). "СНР прийняла тверде рішення відмовитися від участі у женевській конференції. Якщо НКОРС поїде туди, то СНР буде змушена покинути коаліцію", - заявив Сабра. !zn

Читайте також:

Сирійські опозиціонери з національної ради відмовилися брати участь у мирній конференції

Сирія офіційно увійшла в Організацію з заборони хімічної зброї

Башар Асад готовий залишити посаду президента Сирії, але не зараз