UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коли чекати закінчення пандемії коронавірусу COVID-19 - Washington Post

Хвороба відступить, коли у більшості людей з'явиться імунітет до неї, а його можна набути двома способами.

Кількість офіційно підтверджених випадків захворювання на COVID-19 у всьому світі вже перевалила за мільйон. Дедалі більше країн закривають кордони і запроваджують карантин, щоб уповільнити поширення пандемії. На тлі всього цього постає головне питання: "Коли все це закінчиться?", пише Washington Post.

Відповідь на це питання залежить від багатьох чинників та інших питань щодо коронавірусу, відповідей на які поки що немає. Наприклад, чи можна заразитися більше одного разу, і як швидко вчені всього світу зможуть створити вакцину. Серед інших чинників: ціна і зиск від продовження карантину, а також економічні та політичні можливості різних країн.

Отже, коли ж пандемія закінчиться? Є думка, що пандемія закінчиться лише після появи так званого "колективного імунітету". Він виникає тоді, коли достатня кількість людей в суспільстві захищена від вірусу, щоб він не міг зачепитися і вимер. Існує два шляхи до такого результату.

Перший шлях – щеплення. Для цього вчені повинні створити безпечну і ефективну вакцину проти COVID-19. Крім створення вакцини, важливим залишається питання її доставки, якомога більшій кількості людей.

Другий шлях – менш привабливий. Суспільство отримає імунітет у процесі, коли його більша частина перехворіє на патоген.

Що ж робити країнам зараз?

Багато країн блокують весь транспортний рух, закривають бізнес і навчальні заклади, забороняють масові зібрання і закликають громадян залишатися вдома. Такі заходи вживаються, щоб не допустити спалаху, що спричинив би велику кількість смертей через брак медичних ресурсів.

Також, для "вирівнювання кривої" динаміки розповсюдження COVID-19, уряди можуть наростити можливості проведення тестів, відстежувати контакти заражених людей, розширити лікарняні ресурси, купити більше апаратів вентиляції легенів.

Коли можна буде послабити обмеження?

Суспільству не варто чекати на швидке повернення до нормального життя. Занадто раннє зняття обмежень може призвести до нового спалаху поширення коронавірусу. Влада Китаю стала відкривати місто Вухань за два місяці після повної ізоляції від світу, коли поширення вірусу фактично припинилося. Але китайські заходи були жорсткішими, ніж будь-де.

Професор з нових інфекційних хвороб Аннеліс Вілдер-Сміт із Лондонської школи гігієни і тропічної медицини радить зберігати обмеження, поки скорочення випадків зараження не триватиме щонайменше два тижні.

Скільки потрібно часу для розробки вакцини?

Зараз десятки компаній і дослідницьких університетів по всьому світу працюють над цим питанням. Але поки що немає жодних гарантій швидкого успіху. Розробка вакцин - це, зазвичай, тривалий і складний процес, який вимагає багатьох років тестування, щоб переконатися в безпеці та ефективності препарату. У битві з коронавірусом деякі гравці ставлять за мету створити вакцину за 12-18 місяців, а це дуже амбіційна мета. Урядам необхідно підтримувати вчених, попри те, що поки не відомо, чи вдасться створити вакцину в стислі терміни.

Колективний імунітет може з'явиться в інший спосіб?

По-перше, для цього потрібно, щоб видужалі набували імунітет. У випадку з новим коронавірусом точно невідомо, чи відбувається все саме так. Також ніхто не знає, яка частина населення повинна перехворіти, щоб з'явився колективний імунітет. Зазвичай йдеться про велику кількість людей. Наприклад, у разі дифтерії перехворіти повинні 75%, а кору - 91%.

Головний науковий радник уряду Великої Британії Патрік Велленс у лютому підрахував, що для появи колективного імунітету одужати від COVID-19 мають 60% населення. Без жорстких карантинних заходів епідемія мине швидше, але тоді буде багато жертв, адже медична система не впорається з великою кількістю хворих.

Деякі дослідники вважають, що реальна кількість інфіковних набагато більша, ніж офіційні цифри. Якщо це так, тоді країни набагато ближчі до появи колективного імунітету гірким способом.

Що ще може статися?

Нам усім пощастить, якщо вірус відступить з потеплінням влітку в північній півкулі Землі. Наприклад, епідемії грипу припиняються зі зміною сезонів. Але поки невідомо, чи вплине погода на новий коронавірус. І навіть якщо так, він може повернутися восени.

Раніше, в окрузі Каліфорнія коронавірус поширився через церкви. Це близько третини всіх випадків в окрузі Сакраменто.

Наразі найбільшим епіцентром захворювання є США – за добу в країні коронвірусною інфекцією заразились понад 25 тисяч осіб, 1 165 померло. Загальна кількість заражень в країні - 336 673 людини.

Окрім США, найбільші спалахи епідемії коронавірусу зафіксували в Іспанії (131 646 заражених), Італії (128 948 заражених) і Німеччині (100 123 заражених).

За час епідемії, після зараження коронавірусом, у світі одужало 262 486 людей.