Неймовірна історія про викриття контрабанди кокаїну в школі при посольстві Росії в Буенос-Айресі демонструє, що толерантність режиму Володимира Путіна до всіх таємних і зухвалих вчинків його слуг зайшла надто далеко.
Режиму необхідно знайти спосіб, як приборкати це. Інакше до нього будуть ставитися як до кримінальної організації.
Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський, який додає, що офіційна версія історії з контрабандою кокаїну піднімає більше питань, ніж дає відповідей. Нібито 18 місяців тому один неназваний працівник міністерства закордонних справ РФ знайшов мішечки з 400 кілограмами наркотику в школі при посольстві. Згідно з аргентинськими джерелами, російський посол Віктор Коронеллі повідомив про це аргентинській поліції. Мішки нібито належали колишньому технічному працівнику посольства, чий контракт втратив дію. Російські і аргентинські чиновники тоді провели спільну операцію, кульмінація якої припала на грудень 2017 року, коли кокаїн, оснащений GPS, відправився в Москву до кінцевого одержувача. Трьох людей затримали: колишнього працівника посольства і двох людей, які намагалися отримали вантаж.
Бершидський зауважує, що така версія історії дещо проблемна. Російський економіст Максим Міронов, який живе в Буенос-Айресі і чиї діти ходять в школу при російському посольстві, сумнівається, що 12 валіз з наркотиками можна було просто так занести в навчальний заклад без відома служби безпеки російського дипломатичного представництва. Також важко пояснити, чому російський бізнесмен Андрій Ковальчук спробував отримати вантаж. Ковальчук повідомив російським ЗМІ, що він нібито чекав пакунки з коньяком, сигарами і елітною кавою, які він придбав для експорту в Москву. Будучи колишнім працівником відділу безпеки російського МЗС, він користувався дипломатичними каналами, щоб не платити мита за дорогі товари з різних країн. Історія з Ковалючуком ще не до кінця зрозуміла.
Але більш інтригує інформація, з'ясована російським РБК. Видання визначило бортовий номер літака, який доставляв кокаїн в Москву. І виявилося, що це борт "Россия", який обслуговує російських чиновників найвищого рівня. Він належить відділу з питань бізнесу адміністрації президента РФ, який заперечує причетність літака до скандалу. Хоча низка доказів вказують на те, що борт "Россия" таки був в Буенос-Айресі в грудні 2017 року.
Російські спроби викрутитися і все заперечити вже цілком звичні, так само як і виявлена схема. Росіяни, особливо персонал служб безпеки з доступом до корисної урядової інфраструктури, користуються цим доступом для того, щоб набити кишені. Вочевидь, у них є неофіційний дозвіл від вищого керівництва так робити.
Олігарх Євгеній Прігожин, який контролює російських найманців з групи "Вагнер", напевне, теж має такого роду дозвіл. Бершидський нагадує про нещодавній репортаж Washington Post, в якому йшлося про те, що Прігожин спілкувався з міністрами сирійського диктатора Башара Асада і чиновниками в Кремлі перед тим, як його найманці атакували підконтрольну США військову базу в Сирії. Якщо це так, тоді це означає, що Прігожин отримує дозволи в Москві на його комерційні місії, які навіть у Росії незаконні.
Деякі випадки з російськими хакерами теж можуть служити прикладом для такого типу діяльності. В січні 2017 року кількох хакерів, які працювали на ФСБ чи були тісно пов'язані зі службою, арештували в Москві за підозрою у зраді. Одним з них був Дмитро Докучаєв - відомий "чорний" хакер, якого змусили працювати на російські спеслужби. За це йому дозволили продовжувати збагачуватися за рахунок кіберзлочинів. Зокрема, його підозрюють у викраденні 500 мільйонів облікових записів Yahoo!. За це його розшукують в США.
Можливо, такі люди в розумінні Путіна можуть бути корисними для держави. Вони мотивовані багатством, яке державні чиновники можуть їм дарувати. Але їхні помилки знищують всю користь для режиму.
Найманці Прігожина зазнали нищівної поразки 7 лютого в Сирії, поставивши Кремль в незручне становище. Російські чиновники почали відхрещуватися від загиблих росіян. І це помітили в націоналістичних колах. Хакери, корумпованні державним захистом, можуть зайти надто далеко, про що свідчать звинувачення у зраді. А валізи з кокаїном - точно не та публічна активність, яку російський МЗС хотів би виставляти на показ.
Бершидський нагадує, що вдома Росії дуже важко відділити таємні справи поліції і служб розвідки від їхньої офіційної роботи. Але тепер таке сумісництво стає помітним ще й на міжнародному рівні. Частково це тому, що Путін привернув ворожу увагу до країни своєю аргесивною політикою. І це серйозна проблема. Путін хоче здаватися принциповим суперником Заходу, а не босом злочинного угруповання. Якщо він не зможе скоротити жадобу служб безпеки, тоді він більше не зможе дійсно керувати ситуацією, готуючись стати президентом РФ вже вчетверте.
Раніше в Міністерстві закордонних справ Російської Федерації спростували інформацію про те, що 389 кг кокаїну з Аргентини відправили дипломатичною поштою. Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова підтвердила виявлення в одному з будинків посольства Росії в Буенос-Айресі великої партії кокаїну. Також вона стверджувала, що на дуже підозрілі валізи увагу поліцейських звернув російський посол Віктор Коронеллі, тому успіх всієї операції - заслуга в першу чергу російського диппредставництва.