UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коаліція має намір цього літа розпочати підготовку українських пілотів на F-16 – міністр Нідерландів

Програма навчання розпочнеться протягом 6 місяців.

Міністр оборони Нідерландів повідомив Reuters, що українські пілоти можуть розпочати навчання польотам на винищувачах F-16 американського виробництва вже цього літа, що стане першим кроком до забезпечення Києва потужними довгостроковими можливостями у війні з Росією.

Союзники НАТО Нідерланди та Данія очолюють міжнародну коаліцію з навчання пілотів і допоміжного персоналу, обслуговування літаків і, зрештою, постачання F-16 Україні. Раніше Нідерланди заявляли, що мають намір розпочати навчання українських пілотів «якнайшвидше», але не уточнили, коли таке навчання може розпочатися.

«Цього літа наша мета. І ми подивимося, чи це реально» для початку програми навчання, заявила в інтерв'ю агентству Reuters міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.

Вона сказала, що мета полягатиме в тому, щоб програма навчання повністю запрацювала протягом шести місяців. Данія, де є авіасимулятори може стати місцем проведення програми.

За словами Оллонгрен, остаточного рішення на запит Києва на поставку десятків F-16 ще не ухвалено. За її словами, до програми навчання, яку підтримує США, увійдуть Бельгія та Люксембург, а Франція та Велика Британія запропонували допомогу.

Хоча прийняття на озброєння F-16 не вплине на війну у короткостроковій перспективі, це приведе Україну у більшу відповідність до військових можливостей НАТО, що «дуже важливо для майбутнього», сказала Оллонгрен.

«Коли війна закінчиться, Україна має бути спроможна захистити себе, щоб утримати Росію від повторної спроби. І я гадаю... це те, що бачать і українці».

“Це дуже потужна система озброєння. Це дуже сильна здатність. Але найближчим часом це не буде доступним, і президент (Володимир) Зеленський, звичайно, це знає», — сказав Оллонгрен.

Два джерела на умовах анонімності повідомили, що навчання розпочнеться з двох груп по 12 українських пілотів, які вже мають досвід управління МіГами радянської доби. 

Зеленський заявив минулого тижня, що отримав «серйозну, потужну» пропозицію від лідерів країн, готових надати Києву винищувачі F-16, і чекає на остаточні домовленості з ключовими союзниками.

Нідерланди, як і інші члени НАТО, переходять на нові винищувачі F-35. Голландці все ще мають 24 F-16 в експлуатації і ще більше виведені з експлуатації, які можуть бути передані Україні.

Зазвичай у Нідерландах потрібно близько 2,5 років, щоб стати льотчиком-винищувачем. Офіційний представник США у розмові з Reuters на умовах анонімності сказав, що оцінки часу навчання все ще уточнюються, але на те, щоб навчити досвідченого українського пілота базовим навичкам роботи з F-16 може знадобитися лише чотири місяці.

Полковник Лоуренс-Ян Війге, голландський пілот F-35, який літав на F-16 протягом 15 років, включаючи численні місії в Афганістані, є частиною групи, яку збирають для навчання українців.

Читайте також: Літакова коаліція: німці знайдуть правильне застосування своїх можливостей – посол Макеєв

"З погляду польоту, ну, технічно, якщо ви пілот, це теж просто літак", - сказав він агентству Reuters на авіабазі Волкель на півдні Нідерландів.

Українські пілоти мали навчитися керувати так званим «ручним дроселем та ручкою управління» F-16.

Курс включатиме мовну підготовку та «навчання на симуляторі, де вони дізнаються, як поводитися з різними підсистемами в літаку», — сказав він. «І це до того, як ви почнете говорити про те, як використовувати його як збройову платформу. Тож це справді остання частина навчання».

Раніше міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна не використовуватиме західних винищувачів F-16 під час літнього контрнаступу Сил оборони.