UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коаліція в Німеччині серйозно змінить Європу - FT

Попередні домовленості Меркель і Шульца містять важливі пункти, які стосуються Євросоюзу.

Дві найбільші партії у 3 попереднього домовилися про формування великої коаліції. Чи дійде цей процес до кінця можна лише здогадуватися.

На шляху домовленостей, досягнутих минулої п'ятниці, все ще дуже багато перешкод. Але якщо ХДС Ангели Меркель і Соціал-Демократам на чолі з Мартіном Шульцем вдасться їх втілити, це буде дуже радикалний поворот для ЄС через пункт коаліційної угоди про те, що Німеччина почне найбільшу кампанію з посилення інтеграції з часів підписання Маастрихтського договору чверть століття тому.

Про це в своїй статті пише оглядач Financial Times Вольфганг Мюнхау.

Він зауважує, що в попередній коаліційній угоді за 2013 рік про Європу згадувалося лише формально. Тоді найбільшою проблемою була мінімальна зарплата в Німеччині. Нинішній пункт про майбутнє континенту виходить за рамки загального бажання співпрацювати з президентом Франції Еммануелем Макроном над реформою єврозони. В ньому проголошується готовність збільшити бюджет ЄС за рахунок більших внесків з боку Берліна. Йдеться також про підтримку бюджету єврозони, який буде фінансувати макроекономічну стабілізацію, соціальні виплати і структурні реформи.

Не виключено, що Європейський стабілізаційний механізм стане частиною розширеного бюджету ЄС. Це саме те, чого вимагав голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Він, напевне, задоволений. Домовленість відначила момент переходу Меркель від її традиційного міждержавного підходу співпраці до більш інтеграційної позиції. Цікаво, що думають консерватори в ХДС і соціалісти ХСС про таку зміну.

Щодо Європейського стабілізаційного механізму і раніше було відомо, що Німеччина хотіла його розширити. Але ніхто не міг подумати, що Берлін захоче прикріпити його до ЄС. Попередній німецький міністр фінансів Вольфганг Шойбле твердо наполягав, що механізм не повинен підпорядковуватися Єврокомісії. Але ця позиція Берліна теж змінилася.

Попередня домовленість Меркель і Шульца також описує зміцнення Європарламенту, щоб він зміг більш демократично керувати єврозоною. В цьому погляди німецьких політиків з Макроном розходяться, оскільки французький президент хоче, щоб у єврозони був окремий парламент. Втім, Берлін погоджується з Парижем в посиленні протидії податковому демпінгу через запровадження у всьому ЄС мінімальний рівень податків для корпорацій. Варто чекати початку конфлікту, однією стороною в якому будуть Франція і Німеччина, а іншою - країни з низькими податками, такі як Ірландія.

Автор зауважує, що одним з найважливіших моментів, які підкреслила п'ятнична домовленість німецьких політиків, став перехід політики Меркель від ухильного стилю своєї політики до підходу, більш орієнтованого на порядок денний. Тож нова ера наближається.

Раніше видання Financial Times писало, що Шульц хоче винести реформу ЄС на коаліційні переговори з Меркель. Німецький канцлер прагне домовитися про форумування нової "великої коаліції" з СДПН, як це було в попередні 4 роки. Коментарі ж Шульца вказують на те, що реформування ЄС може зіграти велику роль на переговорах.

Видання The Economist писало, що у Німеччині все ж може з'явитися нова велика коаліція. Впливові центристи СДПН просувають ідею початку переговорів з Меркель. Важливіше те, що попередник Шульца на чолі партії і німецький міністр закордонних справ Зігмар Габріель теж штовхає політичну силу в напрямку коаліційних переговорів.