Більш ніж через чотири місяці після того, як німецькі виборці покарали коаліційний уряд, дві найбільші політичні партії домовилися спробувати знову працювати разом.
Якщо нова угода між ХДС/ХСС і Соціал-демократичною партією Німеччини буде остаточно затверджена, у 3 влада знову буде в руках "великої коаліції". Лідери країни отримають ще один шанс покзати німцям і Європі, що прагматичний центристський уряд працює краще, ніж популізм і войовничий націоналізм.
Про це в редакційній статті пише Bloomberg, додаючи, що канцлеру Ангелі Меркель і її міністрам потрібно уникнути деяких підводних камінців, якщо вони хочуть, щоб велика коаліція була успішною.
Склад нового уряду схиляє коаціцію на користь соціал-демократів. Лівоцентристська сила отримає одразу два впливових крісла: міністра закордонних справ і міністра фінансів. На папері це може видатися хорошим рішенням. Німеччина може трохи вивільнитися від жорсткого фіскального консерватизму ХДС і отримати те, до чого закликає СДПН - збільшення державних інвестицій і більш амбітні реформи ЄС. В угоді між партіями, схоже, є ці пункти. Але імплементувати їх - це інша справа.
Чим "лівіше" буде ухил, тим більшим буде ризик, що обіцяне збільшення державних витрат зайдуть надто далеко. Або ж гроші можуть піти на непродуктивні програми.
Лишається сподіватися, що новий міністр фінансів Олаф Шольц зможе поєднати більші державні івестиції з ефективною фіскальною дисципліною. Великий наголос на інфраструктурних проектам може допомогти справі. Німеччина витрачає менше на інфраструктуру, ніж інші розвинені економіки. А країні точно не бракує заощаджень, щоб профінансувати достойні проекти.
Більшою загрозою видання називає вірогідність, що коаліція не зверне увагу на реальну ціль відновити віру Німеччини в центризм і лідерство. Bloomberg нагадує, що більшість коаліцій у всі часи були "шлюбом без любові". І СДПН, вибита з колії поганими результатами на виборах, розділена зсередини. Партія навіть змусила свого лідера Мартіна Шульца відмовитися від бажання стати міністром закордонних справ. Укласти угоду - це півсправи. Її втілення буде вимагати рішучості і зусиль на всіх фронтах.
Коаліція, яка пересвариться і провалиться, не лише сильно скоротить здатність партій отримати підтримку виборців на наступних виборах. Вона ще й зміцнить позиції "правих" радикалів з "Альтернативи для Німеччини", поставить під загрозу німецьку економічну динаміку і скоротить можливості втілити зміни, які зроблять ЄС кращим і більш вигідним для всіх країн-учасниць. Тож коли коаліція дійсно запрацює, дуже багато буде поставлено на кін.
Як повідомлялося напередодні, після довгих переговорів блок Ангели Меркель ХСС/ХДС і Соціально-демократична партія Мартіна Шульца нарешті досягли угоди про новий коаліційний уряд та визначилися з розподілом міністерських портфелів. Соціал-демократи отримають три ключових міністерства: закордонних справ, фінансів, а також праці і соціального забезпечення. У той же час, соратникам канцлера відійде керівництво економікою, обороною і пост глави міністерства внутрішніх справ. Цю посаду отримає лідер сестринської партії Ангели Меркель Християнсько-соціального союзу Хорст Зеехофер.