Згідно конфіденційної доповіді Організації Об'єднаних Націй, опублікованій Reuters в понеділок, Північна Корея підтримувала і розвивала свої ядерні програми і програми по балістичним ракетам протягом 2020 року в порушення міжнародних санкцій, допомагаючи фінансувати їх за рахунок викрадення близько 300 мільйонів доларів в результаті кібер-зломів. У звіті незалежних спостерігачів щодо санкцій йдеться, що Пхеньян «виробляв матеріал, який розщеплюється, підтримував ядерні об'єкти і модернізував інфраструктуру балістичних ракет», продовжуючи при цьому шукати матеріали і технології для цих програм за кордоном.
Представник Держдепартаменту заявив в понеділок, що адміністрація планує новий підхід до Північної Кореї, включаючи повний огляд з союзниками «можливих варіантів тиску і потенціалу будь-якої дипломатії в майбутньому».
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин і колишній президент США Дональд Трамп зустрічалися тричі в 2018 і 2019 роках, але не змогли добитися прогресу щодо закликів США до Пхеньяну відмовитися від ядерної зброї і вимог Північної Кореї про припинення санкцій.
У минулому році Північна Корея продемонструвала нові балістичні ракети малої і середньої дальності, підводні човни і міжконтинентальні балістичні ракети на військових парадах, йдеться в доповіді ООН.
У доповіді ООН мовиться, що за оцінкою неназваної держави-члена, судячи з розміру ракет Північної Кореї, «дуже ймовірно, що ядерний пристрій» може бути встановлено на балістичних ракетах великої, середньої і малої дальності.
«Однак держава-член заявила, що не впевнена, що КНДР розробила балістичні ракети, стійкі до тепла, що виділяється при вході в атмосферу», - йдеться в повідомленні. Офіційна назва Північної Кореї - Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР).
Хоча в 2020 році не було випробувань ядерних або балістичних ракет, Пхеньян «оголосив про підготовку до випробувань і виробництва нових бойових головок для балістичних ракет і розробці тактичної ядерної зброї».
Місія Північної Кореї при ООН в Нью-Йорку не відразу відповіла на запит про коментарі до доповіді.
Північна Корея, Іран, ракети
У 2018 року Північна Корея підірвала тунелі на своєму головному ядерному полігоні Пунгё-рі, заявивши, що це є доказом її зобов'язання припинити ядерні випробування. Однак невстановлена держава-член повідомила спостерігачам ООН, що на цьому місці все ще є персонал, що свідчить про те, що він не був покинутий.
За словами спостерігачів, за даними невстановленої країни, Північна Корея і Іран відновили співпрацю по проектах розробки ракет великої дальності, включаючи передачу критично важливих частин. За їх словами, останнє відвантаження було в минулому році.
У грудневому листі спостерігачам ООН з санкцій, що додається до звіту, посол Ірану в ООН Маджид Тахт Раванчі заявив, що попередній аналіз інформації, наданої йому спостерігачами, показав, що «помилкова інформація і сфабриковані дані» могли бути використані в їх розслідуванні.
Північна Корея піддається санкціям ООН з 2006 року. За ці роки вони були посилені Радою Безпеки, що складається з 15 членів, в спробі відрізати фінансування ядерної та ракетної програм Пхеньяна.
За оцінками спостерігачів ООН, в 2020 році хакери, пов'язані з Північною Кореєю, «продовжували проводити операції проти фінансових установ та пунктів обміну віртуальних валют з метою отримання доходів» для підтримки її ядерних і ракетних програм.
«За даними однієї держави-члена, загальну суму крадіжки віртуальних активів КНДР з 2019 по листопад 2020 року оцінюють приблизно в 316,4 мільйона доларів», - йдеться в звіті.
У 2019 спостерігачі за санкціями повідомили, що Північна Корея заробила не менше 370 мільйонів доларів на експорті вугілля, який заборонений санкціями ООН. Але в минулому році вони заявили, що поставки вугілля в основному припинені з липня 2020 року.
Ізольована азіатська країна ввела сувору ізоляцію в минулому році на тлі пандемії коронавірусу, яка скоротила її торгівлю, завдавши збитків економіці, і без того обтяженої міжнародними санкціями.
Як пише в своїй статті для ZN.UA Наталя Бутирська, президент Джо Байден успадкував від свого попередника затяжну, але до сих пір невирішену північнокорейську проблему. Шоу-дипломатія, обрана Дональдом Трампом в стосунках з лідером КНДР, які не наблизили дві країни до денуклеаризації Корейського півострова, а стала для Кім Чен Ина хорошим трампліном для виходу на міжнародну арену. Детальніше про те, чи зможе Джо Байден вирішити проблему Північної Кореї, читайте в статті "Гра за правилами".