Спалах коронавіруса могла початися в науковій лабораторії міста Ухань, а зовсім не на ринку, як це стверджується в офіційній документації в Китаї. Таку заяву зробили китайські вчені, які досліджували можливі причини і місця виникнення коронавіруса.
Про це повідомляє London loves Business, передає Укрінформ.
"Справжню причину того, чому поширився коронавірус, виявили китайські вчені, які заявили, що спалах почався в науковій лабораторії міста Ухань", - йдеться в повідомленні.
Вчені заявили, що спалах коронавіруса в Ухані пояснюється тим, що в місцевій лабораторії досліджували перебіг хвороби у летючих мишей, і там можуть бути відповідальними за появу нового вірусу.
Біологи Ботао Сяо і Лей Сяо опублікували звіт під назвою "Можливі джерела спалаху коронавіруса 2019-nCoV".
У доповіді говориться, що "коронавірус, ймовірно, походить з лабораторії в Ухані".
Вчені відзначили дві лабораторії, які проводили дослідження коронавіруса серед кажанів в Ухані.
""Ми відзначили дві лабораторії, які проводять дослідження коронавіруса кажана в Ухані, - повідомили вчені. - Ми коротко вивчили історію лабораторій і припустили, що коронавірус, ймовірно, вийшов з лабораторії", - припустили вони.
У доповіді явно оспорюються офіційні висновки китайських властей про те, що вірус перейшов від кажанів до людей на ринку морепродуктів в Ухані.
Вчені кажуть: "Вірогідність того, що кажани були на ринку, дуже мала. Згідно муніципальних звітів і свідчень 31 жителя та 28 відвідувачів, летюча миша ніколи не була джерелом їжі в місті, і на ринку не було жодного кажана", - підкреслили вони.
"Можлива природна рекомбінація або проміжний господар коронавіруса, але поки що мало доказів".
Ці наукові лабораторії розташовані всього в 280 метрах від ринку морепродуктів, який, як стверджувалося, міг стати джерелом коронавіруса.
Новий коронавірус може жити на різних матеріалах і поверхнях більше тижня. Вчені провели дослідження коронавірусів SARS та MERS, геноми яких схожі з COVID-19, повідомляється у The Journal of Hospital Infection.
Як з'ясувалося, патогенні мікроорганізми можуть зберігатися на різних матеріалах і поверхнях (алюміній, дерево, папір, пластик, скло тощо) і залишатися заразними при кімнатній температурі до дев'яти днів. Термін їх життя може збільшитися за рахунок низької температури і високої вологості повітря.
Вчені рекомендують в лікарнях ретельно дезінфікувати поверхні різними розчинами.
Тим часом у Державному комітеті у справах охорони здоров'я Китаю відзначають, що зараження коронавірусом найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом.