UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китайська модель цифрового авторитаризму розвивається у всьому світі - AFP

Рівень свободи слова в інтернеті восьмий рік поспіль знижується.

Уряди в усьому світі починають активно використовувати онлайн-інструменти китайської моделі, щоб придушити інакомислення і зміцнити свою владу. У щорічному дослідженні Freedom House, проведеному в 65 країнах світу, йдеться, що рівень глобальної свободи слова в інтернеті восьмий рік поспіль знижується на тлі того, що було названо "цифровий авторитаризм", пише AFP.

У звіті "Свобода в інтернеті 2018" йдеться про те, що онлайн-пропаганда і дезінформація все більше отруюють цифрове простір, а нестримний збір персональних даних порушує конфіденційність.

"Демократичні країни з усіх сил намагаються боротися в епоху цифрових технологій, у той час як Китай експортує свою модель цензури для контролю інформації як всередині країни, так і за її межами", - сказав Майкл Абрамовіц, президент Freedom House, зазначивши, що ця ситуація створює загрозу відкритості інтернету і ставить під сумнів перспективу розвитку демократії в усьому світі.

У заяві Freedom House йдеться, що китайські урядовці провели сесії з контролю інформації у 36 з 65 оцінюваних країн і надали телекомунікаційне і наглядове обладнання ряду іноземних урядів.

Прес-секретар міністра закордонних справ Китаю Лу Канг під час брифінгу назвав заяви Freedom House безпідставними, непрофесійними і такими, що мають приховані мотиви. Він додав, що кіберпростір є складним і вимагає того, щоб "глобальне співтовариство, включаючи уряди, підприємства та засоби масової інформації, приймало конструктивні рішення для його підтримки". У доповіді зазначено, що 17 урядів схвалили або запропонували закони, що обмежують онлайн-медіа для боротьби з "фейковими новинами", в той час як 18 країн посилили нагляд або послабили захист шифрування, щоб стежити за їх громадянами. За словами дослідників, рівень свободи слова в інтернеті знизився в 26 країнах в період з червня 2017 року по травень 2018 року. У 19 країнах був зазначений ріст, однак він виявився незначним.

Китайська "техно-дистопія"

Однією з найбільших загроз, за словами Freedom House, є спроби Китаю перетворити цифровий світ на "техно-дистопічний" образ. Йдеться про вимогу китайської служби кібербезпеки до місцевих та іноземних компаній негайно припинити передачу забороненого контенту. Їх також змушували розголошувати дані про китайських користувачів. Слідом за цим були створені сотні нових директив, в яких були зазначені дозволені і заборонені дії в інтернеті, а також було посилено контроль використання VPN.

У доповіді сказано, що отримані документи та дані свідчать про те, що мільйони мусульман можливо містяться в таборах інтернування в Сіньцзяні, більшість з яких потрапили туди за ненасильницьку онлайн-діяльність. Китай, імовірно, використовує великі технологічні фірми, що займаються телекомунікаційною інфраструктурою, для збільшення свого впливу і набуття контролю над мережею.

За словами голови правління Freedom House Майкла Чертоффа, екс-міністра внутрішньої безпеки США, такі компанії, як Huawei, будують інфраструктуру у багатьох частинах світу, включаючи Африку і Латинську Америку.

"Це відкриває потенціал для збору інформації китайським урядом в цих країнах, маючи технологічні бекдори", - сказав Чертофф.

Придушення інакомислення

Дослідники заявили, що свобода слова в інтернеті стикається з проблемами як у демократичних, так і в авторитарних державах. В Індії було зафіксовано понад 100 випадків відключення інтернету за 2018 рік. Уряд заявив, що це було необхідно для припинення потоку дезінформації і підбурювання до насильства. Подібні дії були зроблені в Шрі-Ланці та в інших країнах.

"Вимкнути інтернет-сервіс - це драконівська відповідь, особливо в той час, коли громадяни можуть мати потребу в ньому найбільше, чи то для того, щоб розвіяти чутки, спілкуватися з близькими або отримати інформацію про небезпеку", - сказав дослідник Freedom House Адріан Шахбаз.

"Хоча навмисно фальсифікований контент є по-справжньому серйозною проблемою, деякі уряди все частіше використовують "фейкові новини" як привід для консолідації свого контролю над інформацією і придушення інакомислення", - зазначив він.

Шахбаз підкреслив, що усе більше урядів, включаючи Саудівську Аравію, використовують "армію тролів" для управління соціальними мережами і у багатьох випадках для заглушення голосів дисидентів.

"Армія електронних тролів наразі стала інструментом авторитарної дипломатії", - зазначив він.

Дослідники заявили, що рівень свободи слова онлайн також знизився в Сполучених Штатах.