UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай забирає десятки тисяч дітей від батьків – FT

Репресії переходять від простої поліцейської діяльності до довгострокового соціального контролю, вважають дослідники.

Згідно з новим дослідженням, влада Китаю забирає десятки тисяч дітей-мусульман від їх батьків у західному регіоні Сіньцзян, поміщаючи їх у школи-інтернати в рамках останньої стадії програми масових інтернованих. Близько 1,5 млн. уйгурів, казахів та інших, в основному мусульманських меншин, в Сіньцзяні містяться в таборах перевиховання, в ході кампанії з їх "дерадікалізаціі" з боку уряду Китаю, яку засудили ООН, уряди західних країн і правозахисні групи, пише газета Financial Times.

У минулому році FT вже повідомляла, що сім'ї в Сіньцзяні піддаються насильницького поділу, і влада поміщає маленьких дітей з таборів у дитячі будинки. Китай охарактеризував табору як необхідний інструмент у боротьбі з тероризмом у регіоні і відкидає звинувачення, заявляючи, що він надає "професійну підготовку".

Але нове дослідження Адріана Зенса з Європейської школи культури та теології показало, що це не поодинокі випадки.

З 2017 року китайська держава прагне "створити велику й багатошарову систему догляду, яка дозволяє йому забезпечувати повний або майже повний догляд", включаючи дитячі садки для дітей віком від одного до двох років, згідно з дослідженням, яке замовило BBC.

Швидше за все, ці об'єкти стануть частиною продуманої стратегії і вирішального елемента систематичної державної соціальної кампанії реінжинірингу та культурного геноциду в Сіньцзяні", сказав Зенцов.

Діти "двічі затриманих" батьків - коли обидва знаходяться в таборах чи заарештовані - виділяються як вимагають "додаткового" або "централізованого" догляду в спеціально побудованих установах з гуртожитками.

Діти знаходяться в центрі уваги спроби Комуністичної партії Китаю, яка намагається контролювати ідеї про релігію, расу та ідентичність. У Сіньцзяні уйгурські діти вже давно змушені вивчати мандарин – китайську мову, а не свої рідні мови, і уряд пригнічує спроби сімей навчати дітей їх культурі і релігії.

Переглядаючи урядові оголошення та статті в державних ЗМІ, Зенц виявив, що розвиток системи освіти Сіньцзяну набагато випередив іншу частину країни. На півдні регіону, де концентрація уйгурів найвища, було побудовано 4387 "двомовних" шкіл, які викладають майже виключно на мандаринському мовою.

У минулому уйгурські сім'ї реагували на такі заходи, нарощуючи зусилля по навчанню дітей вдома або організовуючи уйгурські мовні курси поза контролем держави. Зенц сказав, що недавні зусилля значно ускладнюють таке опір, оскільки "у держави більше часу, щоб вплинути на наступне покоління, ніж на батьків".

За його словами, зростання уваги китайського уряду до будівництва шкіл через заходи безпеки говорить про те, що репресії переходять від простої поліцейської діяльності до довгострокового соціального контролю.

Правозахисна організація Human Right Watch закликала ООН чинити тиск на Китай у зв'язку з масовими затриманнями уйгурів у китайській провінції Сіньцзян та іншими серйозними порушеннями прав людини.

11 жовтня 2018 року в Китаї опублікували документ про боротьбу з екстремізмом у східному регіоні Сіньцзян (Східний Туркестан), в якому підтвердили існування таборів перевиховання уйгурів – корінного мусульманського народу цієї частини Піднебесної, тим самим узаконивши переслідування мільйона мусульман.

Уйгури — тюркський корінний Сіньцзян-Уйгурського автономного району Китаю, який також називають Східним Туркестаном. За віросповіданням — мусульмани-суніти. Уйгурська мова відноситься до тюркської мовної групи. У Сіньцзян-Уйгурському районі діє визнаний терористичним "Ісламський рух Східного Туркестану". Китайська влада стверджує, що рух пов'язаний з "Аль-Каїдою". Однак експерти зазначають, що це малоймовірно, так як "Аль-Каїда" - салафітське угруповання, а "Ісламський рух Східного Туркестану" - суфійський.