Євросоюз і США розійшлися в поглядах на те, як правильно відреагувати на агресію Росії проти України. Ці розбіжності кидають справжній виклик західному світу. Про це пише американський політолог Аян Бреммер на сторінках Time.
Він нагадує, як в понеділок на спільній прес-конференції президент США Барак Обама і канцлер Німеччини Ангела Меркель висловлювали свою солідарність з Україною. Вони заявляли, що російська агресія лише зміцнила американсько-німецькі зв'язки. Однак при цьому Берлін і Вашингтон сперечаються, як правильно відповісти Росії на її поведінку.
В Мюнхені на конференції безпеки Держсекретар Джон Керрі заявив, що США і Європа мають розбіжності щодо "тактики", а не стратегії.
"Обидві сторони погодилися, що Росія агресор, що їй варто повернути Крим і припинити відправляти солдатів і зброю в Донбас. Вони погодилися, що Росія повинна поважати суверенітет України і право вступати в європейські клуби. Але Росія навіть не збирається виконувати всі ці речі, що робить "тактику" програшною", - йдеться в статті.
Політолог зауважує, що на сьогодні США, Канада і Великобританія розглядають можливість передачі озброєння Україні. Німеччина ж як найвпливовіша країна ЄС виступає проти цієї ідеї. І розбіжності в підходах сторін виявляють ще глибші проблеми.
"Рішення США зосереджені на тому, щоб покарати Росію, а не захистити Україну. Вашингтон може знехтувати економічними зв'язками з Москвою. В 2013 році Росія була 23-м найбільшим торговельним партнером США. Але це всього лише 1% від обсягу всієї торгівлі. Але об'єм торгівлі ЄС з Росією становить 10%. Крім того, багато країн залежать від російського газу. Тож покарати Росію означає покарати Європу теж", - йдеться в статті.
Обама ж не дуже прихильний до ідеї відіслати зброю Україні, але він прагне посилити тиск на Путіна. Він боїться, що самі лише переговори виграють час для Кремля, щоб продовжити ескалацію насилля в Україні.
В цей же час, Європа залишає в силі економічні санкції проти Росії, але нові вводити не хоче. Тому що європейці не вірять, що проблеми з фінансами змусять Путіна змінити курс.
"Насправді ж ні переговори, ні санкції не змусять Путіна відступити. Принаймні не так швидко, щоб Київ не відчув ще більше болю. Швидше за все, США і Європа продовжать будувати різні плани. І це погані новини для обох", - йдеться в статті.
В цей же час, Китай найбільше виграє від суперечок між Європою і США, доки Росія наступає на Україну.
"Китай виступає проти головної тези Заходу, яка передбачає необхідність міжнародної реакції на агресію Росії. В цей же час, чим більше Росія розвертається на Схід, тим більше Пекін посилює з нею комерційні відносини. І водночас китайська сторона стежить, що відносини з США і Європою теж продовжують розширюватися. Ця гра за дві команди одночасно забезпечують Китаю серйозну вигоду. А враховуючи, що трансатлантичні відносини страждають, зміцнення зв'язків з Китаєм стають важливими, як ніколи", - пише політолог.
В цей же час, Пекін намагається налагодити зв'язки і з Києвом. Нещодавно Україна і Китай підписали угоду про техніко-економічне співробітництво.
"Це дозволяє залучити безоплатну допомогу з боку Уряду КНР у розмірі 50 млн китайських юанів ( близько 8 млн доларів - ред.) для реалізації пріоритетних проектів української сторони", - сказано в повідомленні.