UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китайський новий рік: дата та значення свята

Символом року є водяний кролик або кіт.

Святкування Нового року у Китаї відрізняється від решти світу. Китайський новий рік відзначається за місячним календарем, тому дата святкування змінюється рік у рік і не збігається зі звичною для нас ніччю з 31 грудня на 1 січня.

Читайте також: Хрещення Господнє: історія свята

Коли святкують Китайський новий рік 2023 року

Рік у Китаї починається в другий молодик після дня зимового сонцестояння. Тобто новий рік у Китаї настане ввечері 21 січня (за київським часом), а закінчиться 9 лютого.

Святкування китайського нового року завжди триває кілька днів, цього року воно розтягнеться на період з 21 по 27 лютого, ці дні в країні будуть вихідними. Згідно зі східним календарем, кожен рік заведено називати на честь однієї з тварин, що входить до зодіакального кола: Свиня, Собака, Дракон, Півень, Мавпа, Коза, Тигр, Кінь, Кролик, Змія, Бик або Пацюк.

Символом 2023 буде Чорний водяний кролик або кіт.

Історія свята

Зі святкуванням нового року в Китаї пов'язана стародавня легенда. Існувало древнє морське чудовисько на ім'я Чунь (Нянь), що в перекладі означає «рік». Щорічно воно виходило на суходіл і з'їдало всі запаси їжі. Люди не знали, як йому протистояти, тож щороку на один день ховалися у горах. Їжу ж для чудовиська залишали біля будинків.

Версій завершення легенди є дві. Згідно з першою, до селища прийшов мудрець, який мандрував країною. Він розповів місцевим жителям, що чудовисько можуть відлякати гучний шум та червоний колір. Вони прислухалися до поради і змогли відлякати Чуня.

За іншою версією, в день, коли Чунь навідався до селища, маленький хлопчик не встиг сховатися, він злякався і зустрів чудовисько гучним плачем, вийшовши до нього в червоному халаті. Чудовисько злякалося і втекло.

Тому на новий рік у Китаї прийнято проводити гучні та веселі святкування, а також прикрашати будинки та вулиці ліхтариками та іншими предметами червоного кольору.