Фінансові ринки охопила «криптовалютна лихоманка». Ціна біткойна сягає нових максимумів і встановлює чергові рекорди, тоді як серед економістів все ще вирують дебати навколо розширення популярності криптовалют. Але це може бути лише «дрібним шоу» на тлі більш масштабної тенденції, яку розпочинає Китай - швидкої «оцифровки юаня», адже офіційна китайська державна криптовалюта може відібрати «почесний статус» долара, пише Financial Times.
Ця тенденція у поєднанні з іншими макроекономічними та політичними аспектами може стати фактором, який призведе до втрати статусу долара як провідної світової резервної валюти. Це також може закріпити позицію китайського юаня як головного конкурента американської валюти.
Центральні банки світу останніми роками «намагаються оцінити» концепцію цифрових валютних технологій. Однак мало хто з країн обирає настільки агресивну тактику, як Китай, у своєму підході до розробки державної цифрової валюти.
Офіційну китайську цифрову валюту контролюватиме центральний урядовий орган, вилучаючи елемент анонімності. Теоретичні переваги державного нагляду за новими цифровими активами численні.
Державна криптовалюта може дозволити ефективніше запобігати шахрайству або злочинам, гарантуватиме миттєві міжнародні транзакції, а також зменшить трансакційні витрати, відкриваючи можливості для більш масштабних фінансових операцій та сприяти забезпеченню прямих податкових стимулів для окремих громадян.
Для Китаю прийняття офіційної криптовалюти дозволить його фінансовій системі зменшити залежність від долара та обмежити роль іноземних фінансових установ та регуляторів. Хоча багато країн почали обговорювати потенційне запровадження офіційних державних цифрових валют у майбутньому, Пекін наразі є «лідером у цьому аспекті».
У квітні 2020 року Китай «пілотував» цифрову валюту в чотирьох містах, що дозволило комерційним банкам проводити внутрішнє тестування конвертації між готівкою та цифровими грошима, перевірку балансу рахунків та платежів.
«Пілотна програма» в серпні була розширена до 28 великих міст. Намагаючись запровадити широкий обіг офіційної криптовалюти в 2022 році, Китай планує тестувати її у ще кількох великих містах, включаючи Пекін та Шанхай, уже цього року.
Такий новаторський підхід повинен прискорити розширення впливу юаня на світовій арені. Звісно, населення за межами Китаю, особливо в США, може неохоче використовувати цифрову валюту, контрольовану Пекіном. Однак вплив цифрового юаня в Азії, країнах Латинської Америки та Африки, ймовірно, буде розширюватися відносно швидко.
Відносне значення світових резервних валют пояснив макроекономіст Барі Айхенгрін. Валюти більше цінуються як резервні активи, якщо вони відповідають двом аспектам: по-перше, коли вони стабільні, ліквідні та широко використовуються в міжнародних фінансових операціях і по-друге, коли їх підтримує країна, з якою інші держави мають важливі зв’язки.
Нещодавній підйом Китаю може дозволити його цифровій валюті легко відповідати усім зазначеним критеріям, оскільки уряд Пекіна підтримує відносну стабільність політики.
У 2019 році на Китай припадало 16 відсотків світового виробництва, але станом на другий квартал минулого року юань становив трохи більше 2 відсотків світових резервів.
Відсутність активів у юанях серед іноземних компаній стримувала зростання китайської грошової одиниці як глобальної резервної валюти. Але тепер юань буде активно підтримуватися китайською владою, яка відкриває внутрішній ринок облігацій на суму 15 млрд доларів для іноземних інвесторів. Більший попит на ці облігації приведе до зниження витрат на позики.
Що ще важливіше, якщо Китай отримає першочергову перевагу для задоволення світового попиту на використання цифрових валют як головного об’єкта здійснення міжнародних фінансових операцій та володіння цифровими активами - привабливість цифрового юаня може різко зрости.
Китай також досягнув значних успіхів у розширенні впливу юаня. Глобальне використання китайської валюти зросло, зокрема завдяки фінансуванню проектів у країнах, що розвиваються, за ініціативою Пекіна «Один пояс, один шлях».
Навіть COVID-19 може стати каталізатором для закріплення статусу юаня як глобальної резервної валюти. Економічні шрами унаслідок пандемії коронавірусу призвели до того, що бюджетний дефіцит збільшився, змусивши монетарну політику США пристосовуватися до нових умов.
Ці історично унікальні умови на тлі змін фіскальної політики та «вакцинної дипломатії» можуть збільшити подальший тиск на американський долар. «Оцифровка юаня» ще більше дестабілізує статус долара і матиме довготривалий трансформаційний вплив на міжнародну економіку, резюмує видання.
Пандемія COVID-19 зробила роботу Центробанків ще більш напруженою. Поряд з вливанням великих сум грошей у фінансову систему, вони буквально "відмивали величезні суми". Від Америки до Південної Кореї центральні банки поміщали в карантин і дезінфікували потенційно забруднені банкноти. Такі клопоти повинні ще більше зацікавити Центробанки в експериментальному проекті цифрової валюти, який зараз здійснюється в Китаї. Китай наблизився до запуску першої в світі офіційної цифрової валюти.