UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай відправляє спецпредставника в Україну: китайські ЗМІ пояснили мету Лі Хуея

Китайські експерти очікують, що що дипломат збере думки Києва і Європи, а потім спробує донести їх до Кремля.

Спеціальний представинк КНР у справах Євразії Лі Хуей відвідає Україну, Польщу, Францію, Німеччину і Росію в рамках китайських зусиль, спрямованих на сприяння політичному врегулюванню «російсько-української кризи».

«Основною місією візиту буде вивчення й інформування про вимоги та думки цих основних зацікавлених сторін», - пише пов’язаний з Компартією КНР таблоїд Global Times з посиланням на експертів, які, однак, зазначили, що Китай не може вирішити кризу самотужки, «особливо з огляду на посилення військової підтримки України з боку Заходу на чолі з США та жорстку позицію України і Росії». Тому Пекін хотів би, щоб «європейські партнери, які хочуть миру», брали більшу участь в процесі врегулювання.     

Відповідаючи на запитання про візит на прес-конференції в понеділок, речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь підтвердив, що Китай разом з міжнародним співтовариством продовжуватиме відігравати конструктивну роль у пошуку політичного вирішення російсько-української кризи. Він сказав, що Китай незабаром оприлюднить деталі візиту.

Читайте також: Прем'єр-міністр Іспанії попросить Байдена вислухати Китай і Бразилію щодо України — Reuters

Місія Лі Хуея як спеціального представника полягає у зборі та обміні інформацією між сторонами, а не в тому, щоб переконувати їх, - сказав у понеділок в інтерв'ю Global Times Цуй Хенг, асистент наукового співробітника Центру російських досліджень Східно-Китайського педагогічного університету. 

«Судячи з порядку п'яти зупинок, Цуй Хенг вважає, що Лі Хуей спочатку дізнається про вимоги і думки України, потім передасть ці думки іншим основним сторонам, пов'язаним з кризою, і на останній зупинці буде домагатися реакції Росії на всю цю інформацію», - пише видання.

Китайський таблоїд також цитує слова колишнього Держсекретаря США Генрі Кіссінджера, який 7 травня висловив переконання, що вступ Китаю в переговори може допомогти завершити цей процес до кінця року.

У свою чергу, Bloomberg зауважує, що наразі незрозуміло, якого прогресу може досягти Лі Хуей. Київ відхилив пропозицію Китаю на початку цього року про припинення вогню, оскільки це заморозило б російську окупацію української території. Якщо Пекін підтримає рішення, більш прийнятне для України, то він ризикує відштовхнути Путіна, з яким Сі Цзіньпін оголосив про дружбу «без обмежень» напередодні російського вторгнення.

Читайте також: Німеччина більше за всіх у ЄС переймається тим, що антиросійські санкції зачеплять Китай — Reuters

«Неможливо досягти будь-якого врегулювання лише за допомогою одного раунду човникової дипломатії. Це лише початок», - сказав професор Університету Ренмін Ван Івей, який спеціалізується на європейських дослідженнях.

«Сам по собі візит Лі Хуея - це вже прорив, оскільки він відкидає твердження про те, що Китай підтримує війну Росії. Це допоможе повернути китайсько-європейські відносини на правильний шлях», - додав він.