Китайська влада вилучила звернення президента Європейської ради на церемонії відкриття великої торгової виставки в Шанхаї, в якому він критикував війну Росії в Україні та закликав до зниження торговельної залежності від Китаю.
Попередньо записане відео Шарля Мішеля мало стати одним із кількох виступів світових лідерів і голів міжнародних організацій, включаючи президента Китаю Сі Цзіньпіна, на відкритті Китайської міжнародної виставки імпортних товарів (CIIE) у п'ятницю, повідомили Reuters три європейські дипломати.
"Президент Мішель був запрошений виступити на 5-му Форумі Хунцяо/CIIE у Шанхаї", - повідомив Reuters представник Мішеля Баренд Лейтс. «На запит китайської влади ми дійсно надали попередньо записане повідомлення, яке зрештою так і не було показано. Ми передали його звичайними дипломатичними каналами».
Ніхто із міністерства закордонних справ Китаю чи співорганізаторів виставки, міністерства торгівлі Китаю та міського уряду Шанхаю не прокоментували інцидент.
Згідно з витягами з відео, наданими європейськими дипломатами, Мішель мав сказати, що Європа надмірно залежала від Росії щодо викопного палива, що призвело до торговельного дисбалансу.
«У Європі ми хочемо балансу у наших торговельних відносинах… щоб уникнути надмірної залежності», — сказали дипломати, знайомі з тим, що він збирався сказати. "Це стосується і наших торговельних відносин з Китаєм".
Мішель також збирався закликати Китай зробити більше, щоб покласти край кровопролиттю в Україні.
Очікується, що і Сі, і Мішель візьмуть участь і зустрінуться на саміті глав держав Групи двадцяти (G20) на Балі наступного вівторка та середи.
Нагадаємо, канцлер Німеччини Олаф Шольц після візиту до Китаю закликав Росію гарантувати, що вона не застосує ядерну зброю в Україні. Сі Цзіньпін запевнив, що Китай підтримує зусилля Німеччини та Європи щодо проведення мирних переговорів та створення стійкої архітектури безпеки в Європі.
Зараз Росія та Китай вже не є тими, ким вони були для економічного розвитку європейської спільноти, і визнання цього факту потребує сильної реструктуризації економіки. Детальніше про це читайте у статті Наталії Бутирської «Росія підвела Китай: ставлення ЄС змінюється».