UA / RU
Підтримати ZN.ua

Центральна Азія все більше потрапляє під вплив Китаю — WSJ

Китай та Росія пройшли шлях від дружби "без обмежень" до ворогування в Центральній Азії.

Відносини між Китаєм і Росією перебувають на історичному піднесенні, оскільки авторитарні держави об'єдналися, щоб протистояти тому, що вони вважають кампанією Заходу, спрямованою на обмеження їхнього впливу. Але в Центральній Азії, яку Москва розглядає як "власний двір", дружба, яку Путін і китайський лідер Сі Цзіньпін назвали дружбою "без обмежень", стикається з глобальними амбіціями Пекіна, зазначає The Wall Street Journal.

Ця напруженість зберігається на тлі того, що Сі й Путін прибули до Казахстану цього тижня на саміт Шанхайської організації співробітництва, регіонального політичного і безпекового блоку. Китай скористався вторгненням в Україну, щоб зменшити традиційні російські сфери впливу. Залежність Москви від Пекіна в підтримці російської військової машини змушує її погоджуватися із зазіханнями Китаю і в Центральній Азії, і в Арктиці.

Для царської Росії Центральна Азія була схожа на те, чим був Захід для американських першопрохідців: нібито дикою територією для експансії, модернізації та видобутку ресурсів. 

Читайте також: Китай відновлює воєнно-економічну потужність Росії для війни з Україною: Bloomberg

Зміна влади в регіоні відбувалася вже багато років, але прискорилася після початку війни в Україні, яку багато хто тут сприйняв як грубе і зловісне порушення територіальної цілісності колишньої радянської республіки. Замість того, щоб підтримати Москву, всі п'ять центральноазіатських держав вважали за краще зберегти нейтралітет.

"Китай дає уявлення про майбутнє для Центральної Азії. Росія є недалекоглядним політичним режимом, який не інвестує у власні стратегічні цілі Центральної Азії", — сказав Темур Умаров, науковий співробітник Євразійського центру Карнегі Росія — Євразія.

Для Китаю і Росії, двох сухопутних держав, Центральна Азія стає дедалі важливішою транспортною артерією. Вона дає Путіну прямий доступ до ринків Південної Азії. І вона займає центральне місце в ініціативі Сі "Один пояс, один шлях", масштабному інфраструктурному проєкті, який має на меті з'єднати Китай різними сухопутними й морськими шляхами з рештою Євразійського континенту.

Читайте також: Китай позиціонує себе як «нейтрального гравця», хоча постачає РФ широкий спектр товарів для ведення агресії — посол США при НАТО

Протягом багатьох років між Росією та Китаєм існував негласний розподіл праці в регіоні: Росія є головним забезпечувачем безпеки, в той час, як Китай зосереджується на розвитку та інвестиціях. Тепер Пекін змінює баланс, використовуючи свій величезний економічний вплив для посилення політичного впливу. Минулого року обсяг торгівлі між Китаєм і Центральною Азією зріс до 98 мільярдів доларів, більш ніж утричі, порівняно з 2016 роком.

"В Узбекистані, найбільш густонаселеній і промислово розвиненій з п'яти пострадянських держав Центральної Азії, у 2023 році Китай витіснив Росію з першого місця серед торговельних партнерів. Країна намагається інтегруватися у світову економіку після двох десятиліть ізоляціонізму", — пише газета.

The Wall Street Journal також зазначає, що Китай не може повністю зайняти місце Росії у Центральній Азії. Кар'єри та соціальні зв'язки еліт у Центральній Азії тісно пов'язані з Москвою, а російська мова залишається основною мовою спілкування в регіоні.

Раніше газета повідомляла, що Центральна Азія — це  "чорний хід" Росії для поставок товарів військового призначення з Китаю. Це ключовий маршрут для мікроелектроніки, автомобільних запчастин, предметів розкоші — товарів, які використовуються як на полі бою в Україні, так і для особистого вжитку.