UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай стримано стежить за хаосом на президентських виборах в США — FT

Китайські ЗМІ поки дають лише стримані коментарі щодо ходу виборів президента США, чекаючи на остаточний результат.

Напередодні виборів президента США висвітлення процесу виборів з боку Китаю та коментарі в китайських державних ЗМІ і соціальних мережах були відносно стриманими, пише Financial Times.

Але це може змінитися, якщо хаос і суперечливий результат виборів забезпечать «легку пропагандистську перемогу» Китаю, який вже давно заявляє про переваги своєї політичної системи на фоні успішного стримування пандемії COVID-19.

У вихідні дні суворо контрольовані державні ЗМІ в Китаї почали відстежувати американські звіти про зростання продажів зброї та закриття магазинів у США, на фоні очікування масових заворушень, пов'язаних з виборами.

Це протиставлялося попередньому висвітленню ходу виборів у США китайськими ЗМІ, в якому домінували стримані факти.

Аналітики та китайські медіа-професіонали заявили про те, що обережне ставлення Пекіна до висвітлення виборів у Америці відображає оцінку Комуністичною партією Китаю того, наскільки делікатною є проблема відносин Китаю та США, саме тому Пекін вирішив поки не загострювати цю ситуацію.

"У Китаю на кону стоїть багато важливих речей, тому КПК грає досить чітко", - сказав Дуг Янг, експерт з питань китайських державних ЗМІ, автор "Партійної лінії" - книги про те, як КПК контролює громадську думку.

Китайські журналісти, які сподівалися зробити більше повідомлень про американські вибори, підтвердили, що їм наказали відмовитись від цього - поки що.

"Немає сумніву в тому, що результат президентських виборів у США матиме величезний вплив на Китай. Але мій керівник відхилив моє прохання про роботу над серією повідомлень про вибори в США. Нам сказали почекати остаточного результату, перш ніж робити якісь важливі коментарі", - сказав продюсер одного з китайських телеканалів.

Продюсер додав, що така обережність швидко зникне, якщо президентські вибори спричинять хаос у США.

"Мої друзі в інших телевізійних мережах будуть випускати сюжети, які фокусуються на соціальному хаосі, незалежно від того, хто виграє вибори", - сказав продюсер.

Інтерес соціальних медіа у Китаї до виборів у США також відносно приглушений - те, що може відображати вплив офіційних ЗМІ.

"Зазвичай розмови в соціальних мережах несуть реакцію на новини державних ЗМІ, але статей про американські вибори було не так багато", - говорить Дуг Янг.

За останній тиждень в Інтернеті було більше інтересу до холодного фронту на півночі Китаю, ніж до політики США. Щорічне зібрання Центрального комітету партії минулого тижня також було оцінено як більш гаряча тема, ніж американські вибори.

Коментарі до виборів у найбільших ЗМІ партії та на Центральному телебаченні Китаю зосереджувались на негативних аспектах демократії США, таких як взаємозв’язок між грошима та політикою. "Голоси йдуть туди, куди йдуть гроші", - заявили в китайських ЗМІ минулого тижня.

Але для Пекіна також існує ризик бути занадто «критичним» у висвітленні виборів, оскільки демократ Джо Байден може здобути впевнену перемогу, і після цього може відбутися звичайна мирна передача влади у Вашингтоні, тому прогнози китайських ЗМІ щодо хаосу в США ризикують не збутися, можливо саме цим і пояснюється така стриманість китайських ЗМІ, резюмує видання.

Читайте також: Вибори президента США: Байден випереджає Трампа на 10% по всій країні – WSJ

Перед фінальним раундом дебатів між Трампом і Байденом опитування Gallup показало, що 56% американців вважають, що Трамп не заслуговує другого терміну. Історично в США всі кандидати з рейтингом схвалення 50% і вище виграли переобрання, а президенти з рейтингом схвалення значно нижче за 50% програвали.

Варто зазначити, що Байден має кращі рейтинги перед виборами, ніж будь-який претендент на пост президента США з 1936 року.

Детальніше про те, як Трамп може оскаржити результати президентських виборів у Сполучених Штатах, читайте у статті Геннадія Друзенка "Виборчі рифи американської демократії".