Китайський посол звинуватив уряд Великої Британії у відвертому втручанні у внутрішні справи Китаю та попередив, що на Велику Британію чекають серйозні наслідки після такого рішення, повідомляє газета The Guardian.
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб заявив, що його уряд припинить дію договору про екстрадицію з Гонконгом, слідом за відповідними рішеннями з боку США, Австралії та Канади. Це відбулося напередодні візиту державного секретаря США Майка Помпео у Лондон, де вони з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном обговорили відносини з Китаєм.
Велика Британія також продовжила ембарго на озброєння Китаю і минулого тижня відмовилася від обладнання китайського телекомунікаційного гіганта Huawei у мережі 5G.
Посол Китаю в Лондоні Лю Сяомінг звинуватив Велику Британію в тому, що країна грубо втручається у внутрішні справи його країни, порушує міжнародне право та основні норми, що регулюють міжнародні відносини.
«Китай ніколи не втручався у внутрішні справи Великої Британії. Сполучене Королівство має дотримуватися того ж у відносинах з Китаєм. Інакше це матиме серйозні наслідки», - сказав Лю Сяомінг.
Представник посольства заявив про те, що Велика Британія вже неодноразово робила помилкові зауваження стосовно закону про національну безпеку Гонконгу.
«Тепер британська сторона пішла ще далі, нехтуючи прихильним ставленням китайського уряду. Проте, уряд Китаю залишається непохитним у своїй рішучості виконувати закон про національну безпеку Гонконгу для захисту національного суверенітету, інтересів безпеки та розвитку, а також захисту від стороннього втручання. Китай буде твердо протистояти будь-яким намірам втрутитися у його внутрішні справи», - додає Лю Сяомінг.
У своїй промові Домінік Рааб сказав, що Велика Британія зацікавлена у співпраці з Китаєм, проте усі дії британського уряду були цілком обґрунтованою відповіддю на закон прийнятий китайським урядом.
До 1997 року Гонконг був британською заморською територією. Згідно з Декларацєю про передачу Гонконгу КНР Пекін зобов'язався не посягати на автономію регіону, його політичну і економічну систему. У гонконзькому судочинстві використовується британське право.
Проте з середини 2010-х Пекін розгорнув наступ на автономію Гонконгу. У 2019 році масові протести спровокував проект закону про екстрадицію підозрюваних у порушенні закону осіб до материкового Китаю. Гонконгці спронозували, що він може бути використаний для передачі в руки китайського правосуддя дисидентів і несправедливо переслідуваних людей.
У травні Всекитайські збори народних представників затвердили резолюцію, що зобов'язує Постійний комітет ВЗНП розробити закон про національну безпеку Гонконгу. Цей закон фактично поставить хрест на автономії регіону.
Британський прем'єр Борис Джонсон заявив, що Сполучене Королівство не кине народ Гонконгу і готове надавати мешканцям Гонконгу британське громадянство.
Президент США Дональд Трамп запровадив санкції проти Китаю за дії щодо Гонконгу.
Детальніше про ситуацію в Гонконзі в статтях Наталії Бутирської "Боротьба несумісностей" і "Китайський дракон обпікся на Гонконгу" в тижневику "Дзеркало Тижня. Україна".