Тривала напруга у відносинах між Китаєм та США досягла точки кипіння в ООН, особливо на це вплинула саме пандемія коронавірусу. Пекін намагається посилити односторонній вплив в межах ООН, кидаючи цим виклик Вашингтону, пише агенція Reuters.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін має досить широкі перспективи для збільшення свого впливу в ООН, адже президент США Дональд Трамп фактично «нехтує» роллю Сполучених Штатів на міжнародній арені.
США останнім часом «не надто активні» в сфері міжнародного співробітництва, Сполучені Штати вийшли з угоди стосовно протистояння кліматичним змінам, оголосили про намір покинути ВООЗ та вийшли з Ради ООН з прав людини.
Ймовірно, зараз триває «боротьба за душу ООН» між Китаєм та Америкою. Однак, суперечлива зовнішня політика Трампа дає Китаю більшу впевненість у власних силах і, водночас, завдає шкоди США.
Дональд Трамп фактично зробив Китай «однією зі своїх боксерських груш», намагаючись отримати прихильність виборців.
Але «дипломатичні бойові дії» розпочалися і на публічних засіданнях Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки.
Очікувалось, що лідер Китаю наступного тижня здійснить рідкісний візит до Нью-Йорка для щорічного зібрання світових лідерів ООН, який міг би дати можливість особисто зустрітися Трампу та Цзіньпіну, однак китайський лідер вирішив обмежитися відео-заявою, обґрунтувавши це пандемією коронавірусу.
Трамп звинувачує Китай у «недостатній прозорості» дій щодо коронавірусу, але Пекін відкидає його звинувачення.
"Ми рухаємось у дуже небезпечному напрямку", -сказав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш.
Він зазначив, що значне погіршення відносин та «розрив» між двома найбільшими економічними державами світу, по суті, може призвести до виникнення «двох глобальних економік», що "матиме значні наслідки, особливо для країн, що розвиваються, такі країни змушені будуть шукати баланс".
Гутерреш також попередив про те, що "розрив може призвести до небажаного та небезпечного військового протистояння".
Напруженість між двома найбільшими «фінансовими спонсорами» Організації Об'єднаних Націй є предметом уваги багатьох дипломатів ООН.
Знадобилося кілька місяців, щоб Рада Безпеки прийняла резолюцію щодо коронавірусу, оскільки США виступали проти будь-якої згадки про ВООЗ, і в п'ятницю Вашингтон та його союзник Ізраїль були єдиними двома країнами, які проголосували проти «пандемічної резолюції» Генеральної Асамблеї.
Все більш наполегливий Китай висуває більшу кількість кандидатів на вищі посади ООН і домагається того, щоб «ідеологія Комуністичної партії та Сі Цзіньпіна» мала вплив на резолюції.
Деякі дипломати визнають, що західні країни повільно реагували на погіршення відносин між США та Китаєм.
У січні Сполучені Штати оголосили, що призначили найвищого чиновника Державного департаменту для протидії "шкідливим впливам" Китаю в ООН.
Минулого тижня посол США в ООН Келлі Крафт заявила про те, що для Америки пріоритетом є залучення більшої кількості американців або людей з країн-однодумців для роботи в ООН.
Наразі Сполучені Штати повинні активно «змагатися за власну роль в ООН», адже послаблення ролі США на міжнародній арені полегшує шлях Китаю до отримання світового впливу, резюмує Reuters.
Раніше повідомлялося, що Китай відмовляється поновлювати прес-картки для американських журналістів.