UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай і Росія ведуть космічну гонку, щоб зруйнувати перевагу США — CNN

Після розпаду Радянського Союзу Америка стала провідною державою в аспекті космічних можливостей, пов'язаних із проведенням військових операцій на Землі, вважають аналітики.

Коли російські війська в перші хвилини перейшли через кордон України, вже відбувався інший, менш помітний наступ — кібератака, яка вивела з ладу інтернет, пов'язаний із мережею супутникового зв'язку. Метою було порушити командування й управління Києвом у вирішальні перші хвилини. Але ця кібератака, що вразила модеми, пов'язані із супутником зв'язку, мала далекосяжні наслідки: вона зупинила роботу вітряних турбін у Німеччині та позбавила інтернету десятки тисяч людей і підприємств по всій Європі. Після атаки Україна почала шукати інші способи виходу в мережу.

Для урядів і аналітиків у галузі безпеки російська кібератака продемонструвала, що супутники можуть стати ключовою ціллю під час війни. У міру того, як країни й компанії нарощують супутникові угруповання, дедалі більше урядів борються за технології, здатні вивести з ладу або навіть знищити об'єкти супротивника — не тільки на землі, як у випадку з передбачуваною російською кібератакою, а й у космосі, повідомляє CNN.

Згідно з останніми даними експертів, у травні 2023 року на орбіті Землі перебувало понад 7500 діючих супутників. Із цих супутників понад 5000 належать США, і більшість із них — комерційні. Найближчий конкурент — Китай, який збільшує кількість запусків супутників — наразі здійснив 628 запусків, за ним іде Росія з менш ніж 200 запусків.

Приклад потенційної протикосмічної зброї опинився в центрі уваги на початку цього року, коли американська розвідка припустила, що Росія намагається розробити протисупутникову ядерну зброю космічного базування. Подібне може мати руйнівні наслідки — наприклад, вивести з ладу супутники, на які покладається увесь світ для передбачення погоди та реагування на стихійні лиха, або навіть потенційно вплинути на глобальні навігаційні системи.

Минулого тижня США звинуватили Росію в запуску супутника, "імовірно здатного атакувати інші супутники на низькій навколоземній орбіті", і американські офіційні особи заявили, що це сталося після попередніх запусків російськими супутниками ймовірних "протикосмічних систем" у 2019 і 2022 роках.

Читайте також: США прагнуть посилити світовий тиск на Росію щодо нерозміщення ядерної зброї в космосі — NYT

На думку експертів і за повідомленнями з відкритих джерел, Росія і Китай за останні роки просунулися в розробці технологій, які можуть бути використані в таких цілях. Прогрес у технології запуску супутників означає, що дедалі більша кількість гравців, включно з противниками США, такими як Північна Корея та Іран, виводять свої засоби на орбіту.

"Експерти вважають, що Пекін і Москва дедалі більше зацікавлені в тому, щоб знайти способи позбавити США — як країну, що має найбільшу кількість наземних можливостей, пов'язаних із космосом, — можливості їх використовувати", — зазначає CNN.

Після розпаду Радянського Союзу Америка стала провідною державою в аспекті космічних можливостей, пов'язаних із проведенням військових операцій на Землі, вважають аналітики. Росія і Китай сподіваються використовувати цю силу проти неї, щоб вирівняти поле бою.

Читайте також: Білий дім відреагував на вето Росії щодо нерозміщення ядерної зброї у космосі

Згідно зі щорічним звітом незалежного американського Фонду національного добробуту (SWF), з цією метою Росія відновила програми протисупутникових досліджень часів холодної війни: розробку "лазерної системи авіаційного базування" для виведення з ладу розвідувальних супутників.

Нові дані свідчать про те, що Росія, можливо, також працює над розширенням своїх можливостей наземної радіоелектронної боротьби шляхом розробки космічних технологій для глушіння сигналів супутників на орбіті, повідомляють у доповіді, складеній на основі розвідданих із відкритих джерел.

Китай заявив про свої протикосмічні амбіції 2007 року, коли запустив ракету на відстань близько 805 км у космос, щоб збити один зі своїх власних застарілих метеорологічних супутників. Цей крок порушив десятирічне затишшя у випробуваннях протисупутникових ракет і за ним послідували аналогічні операції в США, Індії та Росії.

Читайте також: Конгрес вже кілька тижнів знає про російську протисупутникову програму — спікер Джонсон

Відтоді Китай, як вважають аналітики, провів безліч ракетних випробувань, які можуть розширити його можливості з ураження супутників. Останнє з них, згідно з даними SWF, було проведено у квітні минулого року, хоча, як і інші, Пекін назвав його випробуванням технології перехоплення ракети. Космічні сили США також вважають, що Китай "розробляє глушилки, націлені на широкий спектр супутникових комунікацій", і має "безліч наземних лазерних систем".

Побоювання з приводу космічної діяльності потенційних супротивників підштовхнули союзників США, включно з Францією та Австралією, до пошуку можливостей протидії космічному простору. 

Читайте також: США повинні оцінити вплив публічного розголосу про російську ядерну космічну зброю на свою безпеку — The Hill

Раніше ми повідомляли, що ризик виникнення космічної війни є дуже реальним. Адже Китай, Індія, Росія та США — активно діють у космосі. Крім того, Міністерство оборони США прагне придбати нове покоління наземних і космічних засобів, які дадуть змогу захистити супутникову мережу від нападу і, за потреби, вивести з ладу або знешкодити ворожі космічні апарати на орбіті.