UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай і Іран уклали угоду століття

Країни підписали 25-річну стратегічну угоду.

Китай і Іран підписали в суботу, 27 березня, угоду "про політичне, стратегічне і економічне співробітництво", термін дії документа становить 25 років, пише The New York Times з посиланням на іранські ЗМІ.

Китай погодився інвестувати 400 мільярдів доларів до Ірану протягом 25 років в обмін на стабільні поставки нафти для підживлення його зростаючої економіки.

Китай розглядає договір з Іраном як частину стратегії під назвою One Belt, One Road ( "Один пояс - один шлях"), яка повинна забезпечити реалізацію мегапроекту "Новий Шовковий шлях".

«Китай твердо підтримує Іран в захисті його державного суверенітету і національної гідності», - сказав пан Ван на зустрічі з президентом Хасаном Рухані, повідомляє міністерство закордонних справ Китаю. Ван сказав, що Сполученим Штатам слід негайно скасувати свої санкції відносно Ірану і «прибрати довгу руку юрисдикційних заходів, які були націлені, зокрема, на Китай».

Іран не оприлюднив деталі угоди до підписання, а китайський уряд не повідомив подробиць.

Угода може посилити вплив Китаю на Близькому Сході і підірвати зусилля Америки щодо ізоляції Ірану. Президент Байден запропонував відновити переговори з Іраном щодо ядерної угоди 2015 року, яку його попередник, президент Дональд Трамп, анулював через три роки після підписання.

Американські офіційні особи заявляють, що обидві країни можуть зробити синхронізовані кроки для приведення Ірану у відповідність з умовами угоди, в той час як Сполучені Штати поступово знімають санкції.

Читайте також: Росія та Китай намагаються контролювати глобальний кіберпростір — The Washington Post

Іранські офіційні особи розцінили угоду з Пекіном, яку було вперше запропоновано лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час візиту в 2016 році, як прорив.

Представник міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде назвав документ «повною дорожньою картою» відносин на наступну чверть століття.

Як повідомлялося, США в найближчі дні збираються запропонувати Ірану сісти за стіл переговорів і обговорити припинення окремих видів ядерної діяльності.